Pápež: Cirkev nesmie bažiť po moci, prestíži a peniazoch

Katolícka cirkev musí odolať všetkým pokušeniam v podobe moci, prestíže či peňazí, vyhlásil dnes pápež František na zasadnutí talianskej biskupskej konferencie, ktoré sa konalo vo Florencii.

10.11.2015 14:50
pápež František Foto: ,
Pápež František.
debata (9)

V rozsiahlom príhovore talianskym biskupom František povedal, že jeho víziou je cirkev pokorná a chudobná, nie posadnutá doktrínami a mocou. Ako citovala agentúra AP, pápež povedal: „Nech Boh chráni cirkev v Taliansku pred každou podobou moci, imidžu a peňazí.“ Zdôraznil, že „kresťania nesmú byť posadnutí mocou, a to ani vtedy, keď by časť z nej mohla byť užitočná pre sociálny obraz cirkvi“.

Pápež biskupom pripomenul, že talianska cirkev má dostatok svätých, ktorí by mohli slúžiť ako príklad života v pokore a skromnosti. Ako príklad uviedol sv. Františka z Assisi a sv. Filipa Neriho. Pápež dodal, že kľúčom k ľudskému, ľudovému, skromnému, štedrému a radostnému kresťanstvu je blízkosť kňaza k veriacim a modlitba. „Ak stratíme blízkosť k veriacim, prídeme o ľudskosť a nedostaneme sa nikam,“ upozornil.

Pápež pred návštevou Florencie zavítal do neďalekého mesta Prato, ktoré je známe rozvinutým textilným priemyslom, ako aj vysokým počtom jeho zahraničných zamestnancov, najmä Číňanov. V meste ich žije asi 40 000, pričom približne polovica z nich nelegálne.

Pápež v tejto súvislosti odsúdil praktiky vykorisťovania človeka a jeho práce či ilegálneho zamestnávania a vyzval na vytvorenie dôstojných pracovných a životných podmienok pre všetkých. Zdôraznil, že posvätnosť každého ľudského stvorenia si vyžaduje úctu, prijatie a dôstojnú prácu. Vo svojom príhovore miestnym obyvateľom si pápež uctil aj pamiatku piatich mužov a dvoch žien čínskej národnosti, ktorí pred dvoma rokmi zomreli v Prate pri požiari v jednej z miestnych ilegálnych dielní. Tragédia vtedy v Taliansku vyvolala vlnu emócií.

Pápežova návšteva na severe Talianska sa koná v období, keď sa Vatikán vyrovnáva s odhaleniami v dvoch nových knihách, ktoré sa venujú pokračujúcemu odporu rímskej kúrie voči Františkom presadzovaným reformným krokom vo vatikánskej hierarchii. Autori vychádzajú z dôverných dokumentov, ktoré odhaľujú rozsah plytvania vatikánskymi financiami. Podľa Vatikánu obe knihy vznikli v dôsledku „vážneho zneužitia pápežovej dôvery“.

V súvislosti s touto kauzou minulý týždeň zadržali pre podozrenie zo zverejnenia tajných dokumentov Svätej stolice dvaja bývalí členovia pápežskej komisie pre ekonomické a finančné reformy vatikánskych inštitúcií. Komisiu krátko po svojom nástupe do úradu v roku 2013 zriadil súčasný pápež František. Ide o vysokopostaveného španielskeho preláta Lucia Ángela Valleja Baldu, druhého muža vatikánskej Prefektúry pre ekonomické záležitosti. Okrem neho zadržali Talianku Francescu Chaouquiovú, ktorá nie je príslušníčkou duchovného stavu.

9 debata chyba
Viac na túto tému: #korupcia #pápež František #katolícka cirkev