Slovinsko stavia plot na hraniciach s Chorvátskom

Slovinsko začalo s výstavbou plota na hraniciach s Chorvátskom, ktorú v utorok ohlásila tamojšia vláda v snahe kontrolovať prílev ilegálnych migrantov.

11.11.2015 10:01
Európa, migranti, Slovinsko, plot Foto: ,
Slovinskí vojaci začali s kladením drôtu v dedine Veliki Obrež.
debata (5)

Autá už priviezli drôtené pletivo do pohraničnej obce Veliki Obrež, kde sa zároveň pohybuje vysoký počet vojakov a policajtov, informuje agentúra Reuters. Očakáva sa, že so stavaním zábran proti migrantom začnú v najbližších hodinách. Slovinská vláda doteraz neoznámila, kde a kedy plánujú vybudovať prvé časti plota.

Podľa utorňajšieho vyhlásenia slovinského premiéra Mira Cerara sa v súvislosti s migráciou ráta v najbližších dňoch s vytvorením „dočasných technických prekážok“ na hraniciach s Chorvátskom, hraničné priechody však budú naďalej otvorené.

Cerar v danej záležitosti telefonoval s chorvátskym premiérom Zoranom Milanovičom, pričom sa podľa Záhrebu dohodli na pokračujúcej spolupráci, pokiaľ ide o prijímanie a presuny migrantov. Chorvátska vláda tiež upozornila, že podnikne „všetky nutné opatrenia na ochranu záujmov Chorvátska“.

Slovinsko sa stalo súčasťou tzv. balkánskej migračnej trasy 17. októbra po tom, ako Maďarsko uzavrelo svoje hranice s Chorvátskom. Z Chorvátska do Slovinska odvtedy prišlo už viac ako 170-tisíc utečencov a iných migrantov z Blízkeho východu, Ázie či Afriky. V najbližších dňoch sa očakáva príchod ďalších približne 30-tisíc migrantov.

Väčšina týchto ľudí sa presúva cez Slovinsko ďalej na západ, podľa Cerara však susedné Rakúsko najnovšie plánuje obmedziť prijímanie migrantov na 6-tisíc denne. Kapacity príslušných zariadení v Slovinsku sú pritom obmedzené.

„Nezatvárame hranice. Chceme zaistiť riadený a bezpečný tok migrantov a zabrániť humanitárnej katastrofe,“ povedal slovinský premiér v utorok.

5 debata chyba
Viac na túto tému: #Chorvátsko #Slovinsko #migranti