„Ak Rakúsko i Slovinsko postavia ploty na hraniciach, nemožno vylúčiť, že ilegálni migranti sa vyberú smerom k rumunsko-maďarským hraniciam. Maďarská vláda má aj pre takýto prípad plán, na základe ktorého je pripravená a schopná ochrániť hranice,“ dodal minister.
Súčasne ale zdôraznil, že k takémuto riešeniu sa pristúpi iba v krajnom prípade. „Ak to bude nutné, postavíme plot dlhý stovky kilometrov. Začali by sme v oblasti Segedína pri srbsko-rumunsko-maďarskom trojhraničí,“ spresnil Lázár. Zopakoval tiež postoj maďarskej vlády, že Maďarsko neprijme žiadnych vrátených migrantov.
Jobbik žiada vládu, aby postavila zábrany na hraniciach s Rumunskom
Maďarská opozičná ultrapravicová strana Jobbik v Budapešti vyzvala vládu, aby bezodkladne začala stavať fyzické zábrany na maďarsko-rumunských hraniciach. Podľa agentúry MTI hovorca Jobbiku Ádám Mirkóczki vyjadril obavy z toho, že výstavba zábran na slovinsko-chorvátskych hraniciach prinúti migrantov presunúť trasu migrácie na rumunsko-maďarské hranice.
Hovorca povedal, že na rokovaniach parlamentných výborov pre obranu, poriadok i národnú bezpečnosť zazneli informácie o pravdepodobnosti rastu tlaku na rumunské hranice.
„Treba začať výstavbu plota na celom 453-kilometrovom úseku hraníc ešte predtým, než prevádzači si vytýčia svoju trasu,“ zdôraznil politik najsilnejšej opozičnej strany. Dodal, že podľa jeho názoru Rumunsko nebude brániť v ceste migrantom, ale ich bude púšťať ďalej, ako to robia aj Srbi.
Hovorca označil za možné, že vláda chce aj z tejto situácie vytĺcť politický kapitál a ukázať sa v úlohe záchrancu. V tom prípade radšej počká, kým masa migrantov znova zaplaví Maďarsko, uzavrel Mirkóczki.
Minister obrany István Simicskó minulý týždeň v utorok povedal, že maďarská armáda by bola v prípade potreby schopná rýchlo rozšíriť zábrany aj na určité úseky hraníc s Rumunskom. Plot brániaci postupu migrantov stojí od 15. septembra na srbskom úseku zelenej hranice; neskôr ho postavili aj na kritických miestach úseku hraníc s Chorvátskom.