Ukrajinský parlament zrovnoprávnil homosexuálov v práci

Ukrajinský parlament vo štvrtok po ťažkostiach schválil zmenu Zákonníka práce, takže zákon zakazuje diskrimináciu na základe sexuálnej orientácie. Tento krok požadovala Európska únia ako jednu z podmienok liberalizácie vízového režimu, poznamenala agentúra AFP.

12.11.2015 20:17
debata (41)

Pre prijatie novely bola potrebná väčšina 226 hlasov – a až po niekoľkých pokusoch sa podarilo dať dohromady 234 poslancov.

„Ukrajina popretŕhala reťaze diskriminácie zo sovietskej minulosti,“ zaradoval sa na Twitteri prezident Petro Porošenko, ktorý tlačil poslancov k prijatiu „antidiskriminačnej novely“ v snahe dosiahnuť zrušenie víz EÚ pre Ukrajincov. Šéf štátu však dodal, že „rodinné hodnoty sú nezničiteľné“.

Podobne predseda Najvyššej rady (parlamentu) Volodymyr Hrojsman sa ešte pred hlasovaním zaprisahal, že k sobášom homosexuálov nad Dneprom nedôjde „v žiadnom prípade“. „Začul som nejaké falošné fámy, že vraj na Ukrajine môžu byť nejaké homosexuálne manželstvo. Nedaj bože, aby sa to stalo. Nikdy to nepodporíme,“ povedal šéf snemovne a dodal, že s predsedom vlády Arsenijom Jaceňukom hovoril o možnosti zriadenia funkcie osobitného splnomocnenca pre ochranu rodiny a rodinných hodnôt.

Zákaz diskriminácie sexuálnych menšín znamená podľa neho len to, že Ukrajina plní svoje medzinárodné záväzky a dokazuje pripravenosť „byť súčasťou civilizovaného európskeho sveta“. Po hlasovaní Hrojsman poďakoval zákonodarcom „za pochopenie“ a zdôraznil, že „rodinné hodnoty sú hlavné a žiadne homosexuálne manželstvá na Ukrajine nemôžu byť“, čo je aj stanovisko parlamentnej väčšiny.

Homosexualita bola v Sovietskom zväze zločinom, ktorý sa trestal väzením. Pre návrh podľa agentúry Interfax-Ukrajina hlasovalo napríklad 108 zo 119 prítomných poslancov Bloku Petra Porošenko (štyria hlasovali proti), 65 zo 72 poslancov Ľudového frontu premiéra Jaceňuka (dvaja proti), 15 z 21 poslancov Svojpomoci (žiadny nebol proti) a tiež všetkých 14 prítomných poslancov strany Vlasť expremiérky Julie Tymošenkovej.

Proti naopak hlasovalo 23 poslancov opozičného bloku, žiadny nebol pre. Z 16 prítomných poslancov Radikálnej strany bol jeden pre a jeden proti, ostatní sa zdržali.

Ku konečnému výsledku prispeli aj hlasy nezávislých poslancov a členov menších strán. Podľa politológa Mykola Daviďuka bolo hlasovanie evidentne zmanipulované, aby sa dosiahol želaný výsledok: v prípade, že návrh neprešiel, hneď sa ozvalo niekoľko poslancov, aby tvrdilo, že ich hlasovacie zariadenie nefungovalo. A predseda potom dával opakovane hlasovať bez toho, aby si vyžiadal súhlas snemovne.

Zrušenie víz pre cesty do Európskej únie je jedným z hlavných sľubov prozápadnej vlády, ktorá sa dostala k moci po zvrhnutí proruského prezidenta Viktora Janukovyča v minulom roku. Kvôli tomuto cieľu parlament v utorok prijal štyri protikorupčné zákony, niektoré však v natoľko oslabenom znení, že podľa expertov nebudú EÚ stačiť.

41 debata chyba
Viac na túto tému: #Ukrajina #Petro Porošenko #LGBTI+