V Donbase zomreli traja ľudia, povstalci sú v bojovej pohotovosti

13.11.2015 10:12, aktualizované: 14:35

Proruskí separatisti v povstaleckej časti Luhanskej oblasti na východe Ukrajiny uviedli svoje sily do plnej bojovej pohotovosti. Informoval o tom ukrajinský armádny analytik Dmytro Tymčuk, podľa ktorého ide o reakciu na dezinformáciu šírenú medzi vzbúrencami o začatí ofenzívy ukrajinských ozbrojených síl. V noci na piatok sa na Donbase strieľalo, o život prišiel jeden ukrajinský vojak, ďalší traja sa zranili. Dvoch civilistov podľa agentúry AFP zabil výbuch míny.

Podľa Tymčuka fámy tvrdia, že ukrajinská armáda už na niekoľkých miestach prekročila rieku Severný Donec, ktorá predstavuje deliacu líniu medzi stranami, a že sa do pohybu dali kolóny vládnych tankov. „Tieto zvesti majú charakter oficiálnej informácie – všetky jednotky ‚Luhanskej ľudovej republiky‘ boli uvedené do plnej bojovej pohotovosti,“ napísal Tymčuk na Facebooku.

Správa odráža rastúce napätie v Donbase v poslednej dobe. Aj v piatok ráno sa obe strany navzájom obvinili z opätovného porušovania prímeria.

Tlačové stredisko protipovstaleckej operácie uviedlo, že rebeli od štvrtkového večera nerešpektovali pokoj zbraní v 11 prípadoch. Z granátometov, mínometov a veľkorážových guľometov vraj pálili v okolí Donecka na mesto Krasnohorivku a na obce Opytne a Pisky.Naopak povstalci podľa ruskej agentúry TASS obvinili ukrajinskú armádu z niekoľkohodi­nového ostreľovania severného a západného predmestia Donecka. Od 21:00 do 01:30 miestneho času vraj vojaci vypálili okolo 50 mínometných granátov kalibru 82 a 120 milimetrov.

Bojový stret sa odohral v dedine Zajcev pri meste Artemivsk. Hovorca ukrajinskej armády Hryhorij Mazur podľa AFP uviedol, že počas prestrelky, ktorá trvala asi 40 minút, zahynul jeden vojak a druhý utrpel zranenia. Ďalší armádny hovorca Andrij Lysenko, ktorý predtým oznámil zabitie jedného vojaka a zranenie troch ďalších, nespresnil miesta ani okolnosti úmrtia a zranenia vojakov.

AFP s odvolaním na oznámenie ministerstva vnútra tiež informovala o smrti dvoch civilistov z mesta Mariinka, ktoré leží asi 27 kilometrov juhozápadne od Donecka a ktorá je v rukách vládnych jednotiek. Otec a syn vraj prišli o život, keď v blízkosti bojovej línie nabehli na mínu.

Na základe dohody dosiahnutej pri rokovaniach v bieloruskej metropole Minsk vstúpilo 1. septembra v Donbase do platnosti prímerie. V nasledujúcich dvoch mesiacoch paľba až na výnimočné incidenty postupne ustála a začal sa odsun ťažkých zbraní z bojových línií. Tento dohodami takisto predpokladaný bod ale zatiaľ dokončený nebol a od prelomu októbra a novembra je prípadov o porušovaní pokoji zbraní hlásených viac.

#proruskí separatisti #Luhansk #kríza na Ukrajine
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk