Polícia má ďalšieho podozrivého v súvislosti s útokmi v Paríži

Francúzski kriminalisti pracujú na rekonštrukcii presunov, ktoré v rámci Paríža 13. novembra večer uskutočnil predpokladaný koordinátor teroristických útokov Abdelhamid Abaaoud. Podľa najnovších informácií sa na záznamoch z bezpečnostných kamier dopravnej spoločnosti RATP v jeho blízkosti pohyboval neznámy muž.

24.11.2015 16:01
debata (9)

Denník Le Parisien informoval, že po tom, ako Abaaoud zaparkoval čierne auto Seat Leon použité pri streľbe na ľudí v centre, nastúpil na stanici Croix-de-Chavaux na metro a odviezol sa na zastávku Nation. Niekoľko metrov za ním sa nenápadne pohyboval neznámy muž. Keď zo stanice Nation vyšiel na ulicu, bol len niekoľko metrov od baru Comptoir Voltaire, v ktorom sa odpálil samovražedný atentátnik Brahim Abdeslam.

Muž, ktorý Abaaouda na záberoch sleduje, sa v jeho blízkosti objavoval na stanici Croix-de-Chavaux aj na zastávke Nation. Jeho identitu údajne zo záberov nevedia zistiť. Zdroje blízke vyšetrovaniu pre Le Parisien uviedli, že špecialisti teraz analyzujú, či by mohlo ísť o tú istú osobu, ktorá sa minulú stredu odpálila v byte na predmestí Saint-Denis počas policajnej operácie zameranej na Abaaoudovo dolapenie. Nemenovaný zdroj spresnil, že ak nejde o jednu a tú istú osobu, „potom máme na slobode po Salahovi Abdeslamovi ďalšieho teroristu“.

Agentúra Reuters s odvolaním sa na justičné zdroje informovala, že pred sudcu v utorok predstúpi Jawad Bendaoud, ktorý Abaaoudovi a dvom ďalším osobám po parížskych atentátoch poskytol svoj byt v Saint-Denis ako úkryt.

Polícia minulú stredu podnikla v Saint-Denis rozsiahlu operáciu, pri ktorej zaútočila na Bendaoudov byt. Pri zásahu prišiel o život Abaaoud, jeho sesternica Hasna Aitboulahcenová, ako aj tretia, zatiaľ neidentifikovaná osoba. Polícia vtedy zadržala osem podozrivých.

Jawad Bendaoud je v predbežnej väzbe odo dňa konania policajnej operácie v Saint-Denis, od 18. novembra. RTL upozornila, že v Bendaoudovom prípade vyšetrovatelia použili ojedinelý postup, keďže predĺženie predbežnej väzby na viac ako štyri dni po sebe môže byť nariadené jedine v prípade bezprostrednej hrozby atentátom alebo vtedy, ak prípad vyžaduje medzinárodnú spoluprácu policajných alebo justičných orgánov.

Bendaoud v deň svojho zadržania pred novinármi vyhlásil, že o požičanie bytu ho požiadal známy. Dočasným prenajímateľom neprekážalo, že byt je nevybavený, „chceli len vodu a priestor na modlenie“. „Chceli, aby som pomohol, tak som pomohol, nevedel som, že by to mohli byť teroristi,“ vyhlásil muž, keď ho s putami na rukách odvádzala polícia.

Podľa zdroja blízkeho vyšetrovaniu však Bendaouda deň pred policajnou operáciou v Saint-Denis svedkovia videli, ako sa rozpráva s Aitboulahcenovou práve o požičaní bytu Abaaoudovi, v Belgicku žijúcemu džihádistovi marockého pôvodu, a jeho komplicovi zo série atentátov v Paríži.

9 debata chyba
Viac na túto tému: #Francúzsko #teroristi #útoky v Paríži #Abdelhamid Abaaoud
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy