Aktivisti bránia obnoveniu dodávok elektriny pre Krym

Tím technikov ukrajinskej štátnej energetickej spoločnosti Ukrenergo ukončil základné práce na obnovení činnosti jedného zo štyroch vedení vysokého napätia, ktoré v noci na minulú nedeľu skupina aktivistov v Chersonskej oblasti poškodila výbuchmi a vyradila z činnosti, čím prerušila dodávky elektrickej energie z Ukrajiny pre Krymský polostrov.

26.11.2015 11:32
ukrajiny, krym, rusko, elektrické vedenie, stĺpy, Foto: ,
Jedna z trás diaľkového elektrického vedenia na Kryme.
debata (118)

Po incidente boli úplne prerušené dodávky elektrickej energie z Ukrajiny na Krym, ktorý je od vlani súčasťou Ruskej federácie. Krymský polostrov a mesto Sevastopol sú teraz elektrinou zásobované z náhradných zdrojov, ale len obmedzene.

Agentúra RIA Novosti informovala, že technici z Ukrenergo urobili už na prvej zo štyroch línií vedenia všetky prípravné práce, takže všetko je pripravené na obnovu dodávok elektrickej energie, avšak prívrženci energetickej blokády Krymu odmietajú povoliť spustenie celej sústavy.

Podľa RIA Novosti aktivisti a prívrženci blokády pokračujú v blízkosti poškodených stĺpov vysokonapäťového vedenia vo svojom proteste; postavili si tam stanový tábor, v ktorom sa pohybuje aj niekoľko osôb v maskovacích uniformách.

Prerušenie dodávok elektriny na Krym sprevádzali aj pomerne ostré vyjadrenia rôznych predstaviteľov Ruska a Ukrajiny – podľa agentúry RIA Novosti však rezorty oboch krajín pre riešenie mimoriadnych situácií spolupracujú. V mnohých oblastiach totiž nefungujú ani dodávky plynu a vody a bolo treba zorganizovať pomoc pre obyvateľstvo. Vedenie komunity Tatárov na Kryme odsúdilo organizátorov energetickej blokády Krymu, lebo svojou akciou diskreditujú celý krymsko-tatársky národ.

Podľa krymských úradov sú za energetickou blokádou aj lídri v Rusku nezaregistrovanej organizácie „Medžlis krymsko-tatárskeho národa“ a jej vodca Mustafa Džemilev, poslanec ukrajinského parlamentu.

RIA Novosti pripomenula, že Džemilev v minulosti organizoval blokádu dovozu potravín na Krym a vyhrážal sa údajne aj energetickou blokádou. V Rusku proti Džemilevovi vedú trestné konanie a tamojšie úrady mu za jeho extrémistické výroky na päť rokov zakázali vstup na ruské územie.

118 debata chyba
Viac na túto tému: #Krym #dodávka elektrickej energie #energetická blokáda