Malta zaviedla hraničné kontroly, platiť budú do konca roka

Malta zaviedla hraničné kontroly a bude ich robiť až do konca tohto roka. Vo štvrtok o tom informoval maltský minister pre vnútorné záležitosti Carmelo Abela, citovala ho tlačová agentúra DPA.

27.11.2015 08:14
debata (1)

Abela vysvetlil, že pozastavenie Schengenskej dohody o voľnom pohybe bude trvať aj po tom, ako sa skončí stretnutie šéfov vlád z krajín Spoločenstva národov (Commonwealthu), ktorého hostiteľom je práve Malta a ktoré sa začína v piatok. Summitu sa zúčastní takisto formálna hlava Spoločenstva národov, britská kráľovná Alžbeta II.

Maltská vláda sa opiera o klauzulu v smerniciach Schengenskej dohody, ktorá umožňuje znovuzavedenie dočasných hraničných kontrol, „keď existuje vážna hrozba pre verejný život alebo vnútornú bezpečnosť".

Vláda minulý víkend uviedla, že pozastavenie platnosti Schengenskej dohody v čase stretnutia EÚ o migrácii a predchádzajúcich summitov Spoločenstva národov odhalilo pokútne obchodovanie s falošnými pasmi pre cudzincov, ktorí cestovali na Maltu za prácou alebo tam chceli požiadať o azyl.

Cudzincov zastavili už na talianskych letiskách a zatkli ich. Úrady nezistili v týchto prípadoch žiadnu súvislosť s terorizmom.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #terorizmus #schengen #utečenci #Malta #hraničné kontroly