Slovenskí predstavitelia správy o použití zbraní zo Slovenska pri teroristických útokoch už skôr popreli.
„Automatická puška AK-47 použitá pri zmarenom útoku v rýchlovlaku Thalys pochádzala od toho istého dodávateľa ako zbrane použité v januári (pri útokoch v Paríži),“ citoval denník nemenovaného francúzskeho policajta oboznámeného s prípadom. „Strelci nezískali zbrane priamo zo Slovenska, ale od sprostredkovateľa v Belgicku,“ dodal.
Gun shop in rural Slovakia believed to be source of guns in two French terror attacks. W/ @JoeWSJ et al @WSJ https://t.co/8ZtO8uPDBH
— Georgi Kantchev (@georgikantchev) 27. Listopad 2015
Podľa denníka džihádisti vďaka medzerám v zákonoch získali zbrane, ktoré sa ako neštandardné predávajú v jednom obchode v stredoslovenskom meste. Avšak odborníci dokážu tieto zbrane opäť uviesť do funkčného stavu. A tak legálne zakúpené a úradne znehodnotené zbrane boli pravdepodobne prevezené do Belgicka, kde boli opravené. Džihádisti ich potom použili pri januárových útokoch v Paríži, kde sa ich terčom stala redakcia satirického časopisu Charlie Hebdo a židovská samoobsluha, a potom pri augustovom útoku v rýchlovlaku Thalys vo Francúzsku, ktorý však zmarili cestujúci, píše The Wall Street Journal.
„Predávame zbrane mnohým ľuďom a niektorí z nich sú cudzinci. Ale je to legálne,“ povedal denníku dvadsaťštyriročný syn majiteľa predajne.
Slovenské zákony o zaobchádzaní so znehodnotenými zbraňami boli podľa denníka dlho benevolentnejšie, ako inde v Európe. Až donedávna si ich mohol voľne kúpiť ktokoľvek starší ako 18 rokov. Zbrane pritom boli znehodnotené takým spôsobom, že bolo pomerne ľahké opraviť ich.
Pol roka po januárových parížskych útokoch slovenská vláda zákon sprísnila, takže podľa expertov je ťažšie, nie však nemožné takto znehodnotené zbrane opäť uviesť do funkčného stavu, poznamenal denník. S odvolaním sa na bezpečnostných expertov dodal, že znehodnotené zbrane zo Slovenska skončili na uliciach najmenej piatich štátov a že Nemci monitorovali slovenských predajňu v súvislosti s prípadom nemeckého občana, odsúdeného za nelegálne držanie a úpravy znehodnotených zbraní z tohto obchodu. Aj v Česku boli nedávno odsúdení dvaja Francúzi za nelegálny prevoz znehodnotených zbraní zo Slovenska, kde ich však zaobstarali ešte v apríli.
Minister vnútra Robert Kaliňák pred desiatimi dňami tvrdil, že po sprísnení slovenského zákona vývoz takýchto zbraní opadol. Podľa Kaliňáka sa nepotvrdili skoršie informácie, že zbrane teroristov pri januárových útokoch vo Francúzsku pochádzali zo Slovenska.
Slovensko tiež požiadali o pomoc pri identifikácií zbraní, ktoré tento mesiac použili atentátnici vo francúzskej metropole. Podľa premiéra Roberta Fica však nie sú žiadne náznaky, že zbrane boli zo Slovenska.