Indonézia: Haváriu airbusu AirAsia zavinila porucha počítača

Tragickú haváriu lietadla spoločnosti AirAsia, ktorá si vlani v decembri vyžiadala 162 životov, zavinila porucha palubného počítača a následné kroky posádky. Vyplýva to z výsledkov vyšetrovania, ktoré v utorok zverejnil indonézsky výbor pre bezpečnosť civilnej dopravy. Píše o tom agentúra DPA.

01.12.2015 10:09
AirAsia, lietadlo, Malajzia, Indonézia,... Foto: ,
Lietadlo AirAsia Airbus A320-200.
debata

Airbus-A320 sa zrútil do Jávskeho mora 28. decembra 2014 počas letu z indonézskeho mesta Surabaya do Singapuru. Nešťastie neprežil nikto zo 162 ľudí na palube.

Vyšetrovatelia po zhruba 11-mesačnom skúmaní príčin havárie dospeli k záveru, že ju primárne spôsobila porucha jedného z palubných počítačov. Piloti sa pokúsili systém reštartovať, čím prakticky vyradili z činnosti autopilota.

„Následný postup posádky mal za následok to, že sa lietadlo vymklo spod kontroly,“ uvádza sa v záverečnej vyšetrovacej správe. Piloti už potom nemali kapacitu na to, aby sa opäť ujali riadenia stroja.

Údaje získané zo záznamníka letových údajov nenasvedčujú tomu, že by k tragédii prispeli aj nepriaznivé poveternostné podmienky, ktoré v osudný deň panovali v oblasti Jávskeho mora. Práve počasie bolo bezprostredne po havárii považované za jej pravdepodobnú príčinu.

debata chyba
Viac na túto tému: #indonézia #pád lietadla #AirAsia