V Paríži sa začal proces so siedmimi podozrivými islamistami

V utorok sa začal súd so siedmimi podozrivými islamistami, medzi ktorými sa nachádza údajný "kat" extrémistickej skupiny Islamský štát. Informovala o tom agentúra Reuters, podľa ktorej ide o prvý prípad svojho druhu od útokov IS v Paríži , pri ktorých prišlo o život 130 ľudí.

02.12.2015 08:13
debata (4)

Šestica mužov sa dostavila na úvodné pojednávanie tohto súdneho procesu pre obvinenia z terorizmu a účasti v teroristickej skupine, ktorá v roku 2013 verbovala ľudí, aby sa pripojili k IS v Sýrii.

Siedmym mužom je 35-ročný Salim Benghalem, ktorý je hľadaný na základe medzinárodného zatykača vydaného v máji 2014. Muž má byť jedným z katov IS a vodcom skupiny francúzsky hovoriacich džihádistov v bašte týchto militantov v sýrskom meste Rakka.

„Je veľkým manipulátorom všetkých francúzskych regrútov IS,“ uviedol pre Reuters Roland Jacquard, parížsky expert na islamských militantov. Abdelhamid Abaaoud, ktorý je hlavným podozrivým v prípade organizácie parížskych útokov, mohol podľa Jacquarda konať na základe Benghalemových príkazov.

Šesť obvinených vo veku od 23 do 37 rokov sa bude musieť zodpovedať aj zo svojej úlohy pri preprave ľudí z Francúzska do Sýrie.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #Francúzsko #útoky #Paríž #Islamský štát #teror v Paríži