Český Senát nepodá ústavnú žalobu na Zemana

Výzvou Senátu ČR prezidentovi Milošovi Zemanovi, aby svojimi prejavmi a činmi nerozdeľoval spoločnosť, sa pravdepodobne skončí snaha signatárov petície "Prezident, odíďte". Senát bude o petícii rokovať dnes a namiesto toho, aby podal ústavnú žalobu na Zemana pre vlastizradu, ako to žiada petícia, je pripravené uznesenie, podľa ktorého nemá prezident vybočovať zo svojej úlohy vymedzenej ústavou.

02.12.2015 14:57
debata (8)

Informoval o tom spravodajský server iDNES.cz. Petícia „Prezident, odíďte“ s 11 126 podpismi namierená proti Zemanovi dorazila do Senátu v marci. Jej autori požadovali, aby sa Senát zaoberal možnosťou iniciovať ústavnú žalobu pre vlastizradu.

To však v hornej komore parlamentu – vo výbore pre vzdelávanie, vedu, kultúru, ľudské práva a petície – nezískalo podporu. Namiesto toho vznikol v Senáte návrh uznesenia, ktorý inicioval klub Starostovia a nezávislí a ku ktorému sa podľa informácií iDNES.cz chystajú pridať senátori naprieč stranami v hornej komore parlamentu.

„Senát Parlamentu ČR vyzýva prezidenta republiky, aby ako hlava štátu, ktorá je garantom poriadku s poslaním spoločnosť zjednocovať a zmierňovať v nej konflikty, z tejto svojej ústavnej úlohy nevystupoval a svojimi prejavmi a činmi spoločnosť nerozdeľoval,“ píše sa v návrhu, ktorý poskytli novinárom podpredsedníčka Senátu Miluše Horská, nestraníčka, členka klubu KDU-ČSL a senátori Jan Horník a Jiří Šesták z klubu Starostovia a nezávislí.

Protizemanovská petícia bola výrazne ostrejšia. „Prezident Miloš Zeman svojimi rozporuplnými výrokmi o sankciách proti putinovskému režimu v Rusku vyvolal dôvodné podozrenie, že koná skôr v záujme nepriateľa – putinského režimu, než v záujme Českej republiky a jej spojencov,“ píše sa v jej texte.

8 debata chyba
Viac na túto tému: #Česko #Miloš Zeman #Senát