Hovorkyňa americkej misie pri OSN Hagar Chemaliová vo štvrtok večer povedala, že USA, ktoré tento mesiac predsedajú BR OSN, sa snažia nájsť čo najskorší termín schôdzky.
Vlani v decembri sa BR OSN prvýkrát venovala porušovaniu ľudských práv v Severnej Kórei, ktoré vyšetrovacia komisia OSN prirovnala ku zverstvám z nacistickej éry.
„Čile, Francúzsko, Jordánsko, Litva, Malajzia, Nový Zéland, Španielsko, Veľká Británia a USA požiadali o ďalšie stretnutie Bezpečnostnej rady, aby preskúmali podmienky v Kórejskej ľudovodemokratickej republike a ich dopady na medzinárodný mier a bezpečnosť," citovala Chemaliovú agentúra Reuters.
Čína, ktorá predsedala BR OSN minulý mesiac, považuje takéto zasadanie 15-člennej BR OSN za „zlý nápad", pretože Bezpečnostná rada „nie je o ľudských právach".
BR OSN zaradila ľudské práva v Severnej Kórei do svojej agendy vlani napriek námietkam Číny, čo viedlo k nezvyčajnému procedurálnemu hlasovaniu. Peking je silný spojenec severokórejského Pchjongjangu.
Vlani v decembri 193-členné Valné zhromaždenie OSN vyzvalo BR OSN, aby zvážila postúpenie Severnej Kórey na Medzinárodný trestný súd po tom, ako vyšetrovacia komisia OSN zistila rozsiahle porušovanie ľudských práv v krajine.
Diplomati varovali, že Čína by takýto pokus zrejme vetovala.
„Je dôležité, aby (Bezpečnostná) rada pokračovala v upozorňovaní na porušovanie ľudských práv v Severnej Kórei a hovorila o tom pravidelne," zdôraznila americká veľvyslankyňa pri OSN Samantha Powerová.