Ministri EÚ rokujú o prerušení voľného pohybu v Schengene

Ministri vnútra Európskej únie rokujú o návrhu Luxemburska ako súčasnej predsedníckej krajiny EÚ, ktorý by v rámci opatrení na riešenie bezprecedentnej migračnej krízy umožnil až na dva roky zaviesť pohraničné kontroly na štátnych hraniciach členských krajín schengenskej zóny voľného pohybu.

04.12.2015 11:57
debata (63)

Hovorkyňa Luxemburska, ktoré rokovaniu predsedá, podľa vyjadrenia portálu Euractive.com zdôraznila, že návrhy „nikoho neohrozujú a ani sa nevyhrážajú, že by mal byť niekto (zo Schengenu) vylúčený". Sú skôr prehľadom možných úprav postupov a návrhov, čo robiť, keď v marci vypršia existujúce kontroly, obnovené niektorými členskými krajinami už v septembri. Podľa dokumentu, ktorý videla agentúra Reuters, luxemburský minister zahraničných vecí Jean Asselborn navrhol do rozpravy štyri témy.

Navrhuje zlepšiť komunikáciu medzi členskými krajinami pred zavedením dočasných kontrol na vonkajších schengenských hraniciach, zabezpečiť vonkajšie hranice, zlepšiť kontroly, aby bolo možné nájsť nezaregistrovaných migrantov vnútri Schengenu, a predĺžiť kontroly na vnútorných hraniciach.

Kontroly, ktoré zaviedlo v septembri Nemecko a niekoľko ďalších krajín, sú obmedzené na šesť mesiacov. Luxembursko navrhuje, že ak budú problémy s migrantmi pretrvávať, vlády by mohli využiť čl. 26 schengenských pravidiel a uplatniť až štyri šesťmesačné obdobia kontrol na vnútorných hraniciach, píše Euractive.com.

63 debata chyba
Viac na túto tému: #schengen