IS: V Kalifornii strieľali dvaja naši prívrženci

IS tvrdí, že v kalifornskom meste San Bernardino útočili dvaja jeho prívrženci. To isté tvrdí aj sýrska An-Nusra, odnož teroristickej organizácie al-Kájda.

05.12.2015 08:40, aktualizované: 12:13
debata (30)

„Dvaja stúpenci Islamského štátu zaútočili pred niekoľkými dňami na centrum (sociálnych služieb) v San Bernardinu v Kalifornii", citovala agentúra Reuters rozhlasovú stanicu Islamského štátu al-Bajan.

Tlačová agentúra, ktorá podporuje Islamský štát, v piatok uviedla, že útočníci boli prívržencami tejto militantnej organizácie.

Podľa amerických vládnych zdrojov však nič nedokazuje, že útok riadil Islamský štát alebo že táto organizácia útočníkov vôbec poznala. Denník Los Angeles Times, ktorý citoval zdroj z federálnych bezpečnostných zložiek však v piatok uviedol, že strelec Syed Farook bol v kontakte s najmenej dvoma zahraničnými radikálnymi organizáciami, vrátane sýrskej An-Nusra.

An-Nusra je sýrskou odnožou teroristickej organizácie al-Kájda a konkurentom Islamského štátu (IS). Doteraz sa pritom špekulovalo, že Farook a jeho žena Tashfeen Maliková mali blízko práve k IS, pretože žena zastrelená políciou spolu so svojím partnerom po usmrtení 14 ľudí v stredu vyjadrila sympatie k tejto organizácii na Facebooku. Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) v piatok začal vyšetrovať stredajšiu streľbu v kalifornskom San Bernardine ako teroristický čin.

Americké médiá v piatok s odvolaním sa na svoje zdroje oboznámené s vyšetrovaním uviedla, že syn pakistanských imigrantov Farook bol na diaľku v kontakte aspoň s jedným človekom zo zahraničia podozrivým z teroristickej činnosti. Vlani bol tento rodák z Chicaga na deväťdňovej návšteve Saudskej Arábie, podľa tamojších úradov však nebol dôvod ho spájať s terorizmom.

Maliková sa dostala do USA vlani na víza udeľované partnerom a rodinným príslušníkom Američanov. Kvôli svojmu pakistanskému pôvodu musela absolvovať obsiahly pohovor a prejsť podrobnými previerkami svojej minulosti, rodinných a pracovných väzieb či miest, ktoré v živote navštívila.

Rodičia polročnej dcéry v stredu zranili v sídle strediska sociálnych služieb zabili 14 ľudí a ďalších viac ako 20. Motív ich činu zostáva aj naďalej nejasný.

Podľa šéfa FBI Jamesa Comeyho zatiaľ nič nenasvedčuje tomu, že by dvojica bola súčasťou organizovanej väčšej skupiny alebo teroristickej bunky. Vyšetrovanie sa však zameriava na ich prípadnú inšpiráciu zahraničnými teroristickými organizáciami.

30 debata chyba
Viac na túto tému: #útok #USA #Kalifornia #San Bernardino #IS #An-Nusra
Flowers