Samozrejme, ako upozorňujú viacerí pozorovatelia, hlavne v Rusku, podľa predstáv Kyjeva a Washingtonu.
Biden je na Ukrajine štvrtý raz za posledné dva roky. „Nie je to veľa, ale s prezidentom Porošenkom som pretelefonoval viac ako tisíc hodín, čo je viac ako s vlastnou manželkou,“ pokúsil sa o žoviálny tón americký hosť po pondelkovom rokovaní s prezidentom Ukrajiny.
Jeho návšteva má o. i. presvedčiť Kyjev o tom, že udalosti v Donbase na juhovýchode Ukrajiny nie sú v tieni udalostí spôsobených migračnou krízou v Európe alebo konfliktom v Sýrii. Napokon ukrajinské vedenie sa svetu už „pripomenulo“ zintenzívnením napätia v neuralgickej oblasti hlavne Donecka vo forme ostreľovania pozícií odporcov vlády v Kyjeve, ktoré pokračovalo aj v pondelok večer a zomierali pri ňom aj civilisti. Biden však hovoril o inom.
„Pre Ukrajinu je absolútne potrebné vykoreniť rakovinu korupcie… To, čo sa stane budúci rok, rozhodne najskôr o osude krajiny pre celé generácie,“ opätovne zdôraznil Biden, citovaný agentúrou UNIAN, po rokovaní s prezidentom Petrom Porošenkom v narážke na blížiace sa voľby. Zároveň medzi riadkami zdôraznil, že USA neponechajú Ukrajinu osamote v riešení problémov, ktoré vznikli po vypuknutí občianskej vojny na juhovýchode krajiny. Z doterajších rozhovorov v Kyjeve však konkrétne vyplynulo, že Američania budú Ukrajine pomáhať, ale len v prípade, že „aj vy vyviniete minimálne také úsilie“. Napriek tomu podľa nemenovaného predstaviteľa americkej administratívy je cesta Bidena „veľmi silným vyjadrením našej podpory“. Washington ju však už neprejavil napríklad v prípade žiadosti Ruska, aby USA ako štát garantovali splatenie ukrajinského dlhu. Podľa šéfa ruskej diplomacie Sergeja Lavrov tak Washington potvrdil platobnú neschopnosť Ukrajiny. Biden zato nezabudol kritizovať Rusko za „agresiu“ a žiadal vrátenie Krymu Ukrajine.
Biden si v Bielom dome vzal veľkú zodpovednosť za smerovanie Ukrajiny a dnes vystupuje v úlohe skúšajúceho, od ktorého závisí ďalší vzťah zahraničia k budúcnosti Ukrajiny. Očakáva sa, že v utorok pred poslancami parlamentu americký politik nastaví zrkadlo poslancom na základe poznatkov získaných nielen od ukrajinských politikov.

Podľa doterajších výsledkov kyjevských rozhovorov Bidena ostáva pre ukrajinské vedenie stále rovnaká domáca úloha: boj s pretrvávajúcou korupciou, plnenie minských záväzkov a podľa amerického hosťa aj schválenie zákona týkajúceho sa ústavnej zmeny v súvislosti s voľbami na území kontrolovanom separatistami. Reč bola aj o „perspektíve zmien vo vláde“. Zatiaľ jej šéf Arsenij Jaceňuk rokoval v pondelok v Bruseli v rámci druhého zasadnutia Asociačnej rady EÚ-Ukrajina. Podľa neho Ukrajina splnila všetky požiadavky pre zavedenie bezvízového styku s Európskou úniou.
„Očakávame kladné rozhodnutie našich európskych partnerov,“ uviedol Jaceňuk, ktorý zároveň podporil odporcov budovania plynovodu, ktorý obíde severne nielen Ukrajinu. V prípade bezvízového režimu ho, rovnako ako Biden v Kyjeve Porošenka, vrátila na zem šéfka európskej diplomacie Federica Mogheriniová. Podľa portálu Korrespondent síce privítala pokrok Ukrajiny, ale obratom upozornila, že ešte stále existujú kroky, ktoré vláda v Kyjeve musí urobiť, najmä v oblasti boja proti korupcii.