V rozhovore pre taliansky denník Corriere della Sera však Bilal Erdogan tieto obvinenia vyvracal. „Máme úrady v Istanbule. Neobchodujeme v Stredomorí, v Sýrii ani Iraku. IS je nepriateľ našej krajiny. Stavia moju vieru do zlého svetla. Nepredstavujú islam a ja ich nepokladám za moslimov," povedal denníku Bilal Erdogan. Je jedným z prezidentových detí, podniká v lodnej doprave a pod jeho kontrolu spadá prostredníctvom partnerstva v iných firmách niekoľko ropných tankerov.
Bilal však poprel, že sa podieľa na konkrétnych aktivitách lodných prepravcov. Jeho spoločnosť vraj má kontrakt na stavbu riečnych tankerov pre ruského klienta, avšak prevádzku lodí nezabezpečuje. Bilal tiež poprel, že ropu z územia IS možno prepravuje jeho brat Burak. „Má nákladnú loď, ale tá nemôže byť použitá na prepravu ropy," povedal.
Z predaja ropy z územia spadajúceho pod IS vraj má zisk sýrsky prezident Bašar Asad. „Keď budete sledovať ropu Islamského štátu, dostanete sa k Asadovi," povedal Bilal Erdogan.
Damask obvinil tureckú vládu, ktorá presadzuje zvrhnutie Asada, že umožňuje radikálom pašovať ropu a vyvážať ju zo Sýrie. Toto obvinenie potom ešte zvýraznilo Rusko.
Jeho vzťahy k Ankare sa zhoršili, keď v novembri turecká armáda zostrelila ruské vojenské lietadlo nad sýrsko-tureckú hranicou. „To, čo sa stalo s tým lietadlom, je nepríjemné, ale musíme sa sústrediť na skutočné problémy: na IS a na budúcnosť Sýrie," povedal Bilal Erdogan.
Rusko zverejnilo družicové snímky kolón nákladných áut smerujúcich z oblastí pod kontrolou IS do Turecka. Tamojšie médiá tvrdia, že do obchodovania s ropu je zapojený Bilal a že Turecko zostrelilo ruské lietadlo, aby ochránilo Erdoganov rodinný podnik s pašovaním.
Bilal je od tohto roka v Taliansku aj s rodinou a v Bologni dokončuje doktorandské štúdium. Kritici tvrdia, že odišiel práve preto, aby sa vyhol predchádzajúcom škandálom v súvislosti s inými podvodmi.