Tie majú pomôcť s masovým prílevom migrantov, ktorí utekajú do Európy najmä cez Grécko. Hoci Atény príliv státisícov utečencov evidentne nezvládajú už mnoho mesiacov o aktiváciu tohto mechanizmu EÚ požiadali len pred týždňom a viac-menej pod tlakom.
„Nasadenie jednotiek RABIT umožní zvýšiť počet hliadok ako na mori, tak na zemi, čo umožní, aby bolo registrovaných a identifikovaných viac migrantov, ktorí prichádzajú do Európy cez grécke ostrovy," uviedol šéf agentúry Frontex Fabrice Leggeri, ktorá má teraz v Egejskom mori 16 plavidiel. Operácia bude trvať tri mesiace a môže byť raz obnovená.
Možnosť vyslať tímy odborníkov, okrem iného pohraničnej stráže či colníkov krajín EÚ, do miest aktuálne zvýšených problémov s migrantmi zakotvilo nariadenie Európskeho parlamentu a členských krajín už v roku 2007. Členský štát však musí o nasadenie expertov z ďalších členských krajín na svojom území požiadať, nikto ho k tomu nemôže nútiť. To sa teraz niektoré krajiny EÚ chcú pokúsiť zmeniť. Francúzsko a Nemecko v tomto zmysle minulý týždeň navrhli posilnenie právomocí agentúry Frontex.
Tímy RABIT (Rapid Border Intervention Teams) už boli v minulosti raz nasadené a to aj v Grécku. Atény o ne požiadali v roku 2010. Dôvodom bol zvýšený príliv migrantov na hraniciach s Tureckom. Operácia trvala od novembra 2010 do marca 2011 a počet migrantov sa za tú dobu znížil zo 7 607 (v októbri 2010) na 1 632 (vo februári 2011).