Do Kanady prileteli prví očakávaní sýrski utečenci

11.12.2015 08:00
Kanada, utečenci, Justin Truedau,
Kanadský premiér Justin Trudeau víta sýrskych utečencov po ich príchode do Toronta. Autor: ,

Prvé lietadlo so sýrskymi utečencami z utečeneckých táborov na Blízkom východe priletelo v noci na piatok do Kanady. Migrantov na letisku v Toronte privítal kanadský premiér Justin Trudeau. Už skôr oznámil, že ďalšie lietadlo so Sýrčanmi očakávajú v sobotu.

„Tento deň si budeme všetci pamätať,“ vyhlásil Trudeau krátko predtým, ako začal zdraviť sýrske rodiny, často matky s deťmi. Vojenské lietadlo ich priviezlo z Bejrútu okolo 23:30 miestneho času (5:30 SEČ). Lietadlo malo technické medzipristátie v Nemecku.

Kanada chce do konca roka prijať 10-tisíc Sýrčanov, ďalších 15-tisíc potom do konca februára nadchádzajúce­ho roka.

Kanadská vláda zaplatí presídlenie 15-tisíc utečencov a sústrediť sa bude na rodiny a zraniteľné ženy. Dospelí muži sa budú môcť do vládneho programu dostať len v prípade, že sú homosexuáli, bisexuáli či transgenderové osoby, alebo ak prídu v sprievode svojich rodičov ako súčasť prijímanej rodiny.

O zvyšných 10-tisíc z plánovaného počtu 25-tisíc utečencov sa postarajú súkromní sponzori, ktorí budú môcť do krajiny presídliť aj dospelých mužov bez rodín, a to bez ohľadu na ich sexuálnu orientáciu.

Kanadskí predstavitelia uviedli, že preprava lietadlami bude takmer výhradne platená zo súkromných zdrojov.

Zo Sýrie utiekli pred vojnou, ktorá začala v roku 2011, viac ako štyri milióny ľudí.

#sýrski utečenci #Kanada
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk