Asad: Sýrska vláda nebude rokovať s teroristami, ako požadujú USA

Spojené štáty a Saudská Arábia chcú, aby sa do mierových rozhovorov iniciovaných svetovými mocnosťami zapojili aj "teroristické skupiny", no nikto v Sýrii by takéto rozhovory neakceptoval. Uviedol to sýrsky prezident Bašár Asad v interview, prepis ktorého zverejnili v piatok tamojšie štátne médiá. Citovala ich agentúra Reuters.

11.12.2015 21:37
Sýria, Bašar Asad, Baššár al-Asad, Foto:
Sýrsky prezident Bašar Asad.
debata (138)

Na otázku, či by bol ochotný zapojiť sa do rokovaní, ktoré sa majú uskutočniť do 1. januára, Asad odpovedal: „Chcú, aby sýrska vláda rokovala s teroristami. Nemyslím si, že by s niečím takýmto súhlasili v akejkoľvek krajine.“

„Kedykoľvek budú chcieť zmeniť svoj postoj a vzdať sa zbraní, sme pripravení. Rokovať s nimi ako s politickou entitou však celkom odmietame,“ odpovedal sýrsky prezident na ďalšiu otázku, či by bol ochotný viesť rozhovory s opozičnými skupinami, ktoré sa tento týždeň stretli v saudskoarabskom Rijáde.

Na otázku o možnosti odstúpenia z prezidentského úradu a opustenia krajiny Asad reagoval: „Nikdy som nerozmýšľal o odchode zo Sýrie, za akýchkoľvek podmienok, v akejkoľvek situácii.“ Podľa neho táto alternatíva závisí od vôle ľudu, zdôraznil však, že má podporu „väčšiny Sýrčanov“.

Asad poskytol rozhovor španielskej tlačovej agentúre EFE. Jeho prepis zverejnila sýrska tlačová agentúra SANA deň po tom, ako sa v Rijáde dohodlo vyše 100 predstaviteľov sýrskej rozdrobenej a ozbrojenej opozície na spoločnom postupe, ktorý má viesť postupne k mierovým rokovaniam s Asadovým kabinetom.

Ozbrojené vzbúrenecké skupiny by tvorili najväčšie samostatné zoskupenie v spoločnom opozičnom orgáne, ktoré by malo na starosti rokovania s Asadom, vyplýva z výsledkov stretnutia v Rijáde. Saudská Arábia je kľúčovým podporovateľom sunnitského opozičného bloku v Sýrii vrátane niekoľkých islamistických brigád.

138 debata chyba
Viac na túto tému: #sýrska kríza #Bašár al-Asad
Flowers