Slabšie pohlavie nominovalo do volieb 978 kandidátov oproti 5¤938 zástupcom „pánov tvorstva". Podľa volebného výsledku zasadne do komunálnych kresiel 20 kandidátok, čo je jedno percento z celkového počtu miest. Desať percent žien (asi 130-tisíc), ktoré hlasovali, tak však mohlo urobiť iba v sprievode manžela alebo rodinného poručníka. Mužskí voliči (1,35 milióna) hlasovali v osobitných miestnostiach.
„Ak netečie, tak aspoň kvapká. Účasť žien a volebné víťazstvo ich časti je na prvý pohľad určite pozitívnou zmenou. Za ňou je však vidieť snahu Rijádu skryť za ženským figovým listom demokracie pretrvávajúce potláčanie akýchkoľvek prodemokratických pokusov v monarchii. A ak treba, tak aj za jej hranicami. Napríklad v Bahrajne v roku 2011 a v Sýrii, kde už päť rokov podporuje Rijád tzv. umiernenú opozíciu v boji proti prezidentovi Bašárovi Asadovi," reaguje na výsledky hlasovania portál Centrasia.
V každom prípade spomínané zmeny v monarchii sú prejavom rastúceho vnútrospoločenského tlaku. Jeho začiatok vrátane nespokojnosti žien so svojím postavením sa datuje od chvíle, keď vtedajší kráľ Abdalláh poslal v minulom desaťročí do škôl v zahraničí asi 130-tisíc mladých ľudí. Zaplatil im štúdium a poskytol aj nemalé štipendium. Problém však nastal po návrate absolventov vrátanie žien, ktoré sa nedokázali adaptovať na domáce pomery zodpovedajúce 7. storočiu. Na rozdiel od mužov, ktorí radšej odišli do sveta, ženy takú možnosť nemajú. A ak chcú cestovať, tak len so sprievodcom. Výsledkom je, že mladé, energické a vzdelané ženy, ktoré pocítili prednosti života na Západe, ostali sedieť doma v očakávaní chvíle, keď ich príbuzní vydajú za „vhodného" uchádzača. A tie, ktoré sa napokon aj vydali, ale manželstvo im nevyšlo, nie sú na tom o nič lepšie. Až 1,2 milióna rozvedených žien totiž ostáva proti vôli v manželskom zväzku. Nemôžu sa tak ani prípadne druhý raz vydať. Zakazuje to totiž zákon šaría, dlhoročná obyčaj a v neposlednom rade chýbajúci dokument potvrdzujúci rozvod.
Čo v monarchii stále platí
- Tvrdá segregácia pohlaví, ktorej dodržiavanie kontroluje tzv. mravnostná polícia.
- Ženy nesmú šoférovať auto, musia mať súhlas príbuzných z mužskej strany na uzavretie manželstva, v prípade žiadosti o získanie dokumentu totožnosti či žiadosti študovať na vysokej škole.
- Oficiálne môžu ženy hlasovať od roku 2005.
Aj Rijádom často prezentovaný úspech v zamestnanosti žien má dve strany. Pravdou je, že od v roku 2006 sa zamestnanosť žien zvýšila trojnásobne z 90– na 330-tisíc. Ale aj to, že prevažujú pracovné miesta recepčných v hoteloch, nemocniciach či predavačiek vo veľkých supermarketoch. Iba nedávno ženám povolili otvoriť si advokátsku poradňu. A tak stále platia slová saudskoarabského dnes už zosnulého šejka Abdala Azíza bin Abdalláha citovaného portálom Sabq: „Žena musí byť ženou v domácnosti a vychovávať deti. Tieto povinnosti nesmie prenechávať personálu a namiesto toho sa zabávať mimo domu." Jediné, čo zatiaľ väčšine ženskej časti monarchie ostalo, sú verbálne protesty na sociálnych sieťach. Preto ani neprekvapuje, že práve približne 26-miliónová saudskoarabská ríša vedie podľa miestnej tlače rebríček blízkovýchodných krajín, čo sa týka využívania sociálnych sietí (asi 2,9 milióna).
„Saudská Arábia je najväčším vývozcom ropy na svete a významným spojencom USA v arabskom svete. Z toho dôvodu má stabilita monarchie globálny význam," pripomenula agentúra AFP a v tejto súvislosti treba chápať aj „velebenie" výsledku sobotňajšieho hlasovania v Saudskej Arábii, ktorým sa usilujú niektorí politici ospravedlniť svoj postoj k absolútnej monarchii. K nepotizmu kráľovskej rodiny. A Rijád, aby mu v tomto smere nebolo vidieť na prsty, sa napríklad zriekol kresla nestáleho člena BR OSN. Zato evidentné porušovanie ľudských práv mu nebráni v súčasnosti predsedať Rade OSN pre ľudské práva.