Rusi určili typ výbušniny, aká explodovala nad Sinajom

15.12.2015 11:34

Odborníci ruskej tajnej služby FSB určili typ výbušniny, aká mohla byť použitá pri teroristickom útoku na palube ruského lietadla, ktoré sa 31. októbra zrútilo počas letu nad Sinajským polostrovom. Informoval o tom ruský denník Kommersant.

Podľa denníka nálož nebola veľká a podľa všetkého bola vyrobená zo zahraničnej výbušniny, podobnej plastickej trhavine. Nálož bola umiestnená pod sedadlom v koncovej časti pravej strany lietadla. K tomuto záveru ruskí odborníci dospeli na základe expertízy batožiny, osobných vecí a sterov z niektorých častí lietadla.

FSB sa domnieva, že v dôsledku výbuchu v lietadle naberajúcom výšku sa vytvorila diera s priemerom asi jeden meter, čo viedlo k explozívnej dekompresii a zničeniu lietadla.

Denník Kommersant vo svojom článku citoval nemenované zdroje, ktoré sa tiež pozastavujú nad tým, prečo sa táto kauza v Rusku ešte stále vyšetruje ako porušenie zákona o pravidlách leteckej prepravy a nie ako teroristický čin. Závery ruského vyšetrovania, že na palube airbusu spoločnosti Kogalymavia došlo k teroristickému útoku, zverejnil pritom riaditeľ FSB Alexandr Bortnikov už 17. novembra.

Egyptský tím vyšetrujúci okolnosti pádu ruského lietadla v pondelok zverejnil svoju predbežnú správu, v ktorej konštatuje, že na palube sa nenašli náznaky, že šlo o ilegálny alebo teroristický čin.

Airbus A321 s 224 osobami na palube, smerujúci z egyptského letoviska Šarm aš-Šajch do Petrohradu, sa zrútil na Sinajskom polostrove 31. októbra. Všetci pasažieri i členovia posádky zahynuli. Takmer všetky obete tragédie boli občanmi Ruskej federácie vracajúci sa z dovolenky na Sinajskom polostrove.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Rusko #havária lietadla #Sinajský polostrov
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku