Kerry po stretnutiach v Moskve: USA netrvajú na odchode Asada

Spojené štáty a ich partneri sa už neusilujú o zmenu režimu v Sýrii, uviedol to americký minister zahraničných vecí John Kerry po utorkových rokovaniach s ruským prezidentom Vladimirom Putinom a ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom.

16.12.2015 07:26
John Kerry, Vladimir Putin Foto: ,
Ruský prezident Vladimir Putin (vpravo) víta amerického ministra zahraničia Johna Kerryho v Kremli.
debata (148)

Pred novinármi však Kerry jedným dychom dodal, že podľa USA vláda sýrskeho prezidenta Bašára Asada aj tak nemá budúcnosť.

USA a nimi podporovaná sýrska opozícia predtým opakovane vyhlasovali, že pre Asada nie je v budúcnosti Sýrie miesto. Asadovi blízki spojenci Rusko a Irán však trvajú na tom, že o jeho osude by mali rozhodnúť sami Sýrčania, pripomína agentúra DPA.

Kerryho najnovšie vyhlásenie naznačuje, že Washington sa priblížil o krok smerom k pozícii Moskvy. Podľa amerického ministra sa jeho krajina snaží odložiť bokom rozdielnosť názorov s Ruskom na riešenie situácie v Sýrii s cieľom lepšie bojovať proti Islamskému štátu, ktorý „je hrozbou pre nás všetkých“. „Vždy sme hovorili, že pre svet je lepšie, keď Rusko a USA nájdu spoločné východisko a sú schopné spolupracovať,“ povedal Kerry.

Putin pred novinármi označil utorkové rokovania za zatvorenými dverami ako „rozsiahle“. Okrem Sýrie bola témou rozhovorov aj situácia na Ukrajine a medzinárodný terorizmus. „Viete, že sa snažíme s vami nájsť riešenia a nie vyvolávať krízy. Viem, že po našich rokovaniach v Paríži pripravila americká strana svoju víziu ako riešiť celú škálu problémov, vrátane sýrskej krízy,“ povedal Putin americkému ministrovi.

USA a Rusko budú pokračovať v rozhovoroch o riešení sýrskeho konfliktu na úrovni ministrov zahraničných vecí v piatok v New Yorku.

148 debata chyba
Viac na túto tému: #Vladimir Putin #john kerry #Sergej Lavrov #Bašár al-Asad