Sacharovovu cenu prevzala manželka väzneného blogera zo Saudskej Arábie

16.12.2015 15:21
Sacharovova cena, Ensaf Hajdarová
Ensaf Hajdarová, manželka väzneného saudskoarabského blogera Raifa Badawiho si prebrala Sacharovovu cenu za slobodu myslenia. Autor: ,

V štrasburskom sídle Európskeho parlamentu (EP) odovzdali Sacharovovu cenu za slobodu myslenia, ktorej laureátom sa tento rok stal saudskoarabský bloger Ráif Badawí. Cenu v jeho mene z rúk predsedu EP Martina Schulza prevzala Badawího manželka Ensaf Hajdarová.

Haiderová vo svojom príhovore informovala, že Sacharovova cena je už 15. ocenením, ktoré jej manželovi udelili za necelý rok.

„Ráif nie je zločinec. Jeho jediným zločinom je, že rozmýšľa inak v krajine, kde je dovolený len jeden spôsob rozmýšľania,“ uviedla Hajdarová, ktorá aj s tromi deťmi žije momentálne v Kanade.

Samotný Badawí drží od minulého týždňa hladovku na protest proti svojmu prevozu do väznice vzdialenej od mesta Džidda asi 100 kilometrov, čo podľa jeho manželky znamená, že jeho prípad bol uzavretý.

EP o laureátovi tohtoročnej ľudskoprávnej ceny rozhodol v októbri, pričom ocenil Badawího za jeho výnimočnú odvahu a ako symbol boja za slobodu slova.

Martin Schulz vtedy aj vyzval saudskoarabského kráľa, aby Badawího prepustil z väzenia. Schulz už v októbri vykreslil Badawího ako „mimoriadne dobrého muža, príkladného človeka, na ktorého bol uvalený jeden z najohavnejších trestov existujúcich v tejto krajine, ktorý možno opísať ako brutálne mučenie“.

Badawí bol vo svojej vlasti odsúdený na desať rokov väzenia a 1000 rán bičom za to, že na svojom blogu vyzýval na sociálny, politický a náboženský dialóg, čo je v Saudskej Arábii považované za urážku islamských hodnôt. Bol tiež odsúdený na pokutu vo výške 266.000 dolárov. Trest 1000 rán bičom mal mať rozdelených na 20 častí. Bičovanie prerušili po tom, ako v januári dostal prvých 50 rán. Výkon tohto trestu totiž vyvolal medzinárodné pobúrenie. Západné vlády odsúdili Badawího potrestanie a organizácie na ochranu ľudských práv vrátane Amnesty International vedú kampaň za jeho prepustenie na slobodu.

Cena za slobodu myslenia nesie pomenovanie po sovietskom vedcovi a disidentovi Andrejovi Sacharovovi. Európsky parlament ju udeľuje od roku 1988, keď ju zriadil na počesť ľudí a organizácií brániacich ľudské práva a základné slobody. Prvú Sacharovovu cenu získal Nelson Mandela. O rok neskôr bol ocenený Alexander Dubček.

Sacharovova cena je dotovaná sumou 50 000 eur.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Sacharovova cena #Raif Badawi
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku