Výmena šéfa naštrbila imidž centra pre kontrašpionáž

Ešte ani poriadne nezačalo pôsobiť a už ho sprevádza medzinárodný škandál. Ten môže ohroziť jeho fungovanie alebo aspoň dôveryhodnosť. Reč je o centre vojenskej kontrarozviedky v rámci Severoatlantickej aliancie vo Varšave, ktoré zakladá Slovensko spolu s Poľskom.

22.12.2015 12:00
Antoni Marciewicz Foto:
Poľský minister obrany Antoni Marciewicz. Práve on žiadal okamžité odstúpenie šéfa centra vojenskej kontrarozviedky v rámci Severoatlantickej aliancie vo Varšave.
debata (26)

Minulý týždeň došlo k výmene jeho šéfa Krzysztofa Dusza, pričom pri prepade centra v noci asistovala poľská vojenská polícia. Vymeniť Dusza dala nová poľská vláda. Bezpečnostný analytik konanie našich severných susedov označil za neštandardné, ktoré mohlo ohroziť tento projekt.

Za vznikom Centra výnimočnosti NATO pre kontrašpionáž stoja Slovensko a Poľsko. Jeho vytvorenie je reakciou na krízu na Ukrajine, utečeneckú krízu, ale aj silnejúce pôsobenie ruských tajných služieb v našom regióne. Hlavnou úlohou centra má byť vzdelávanie a tréning v oblasti kontrarozviedky a zlepšenie práce spravodajcov.

Na Slovensku sa mali vojenskí agenti školiť a trénovať v Lešti. Postupne sa k tomuto projektu chystalo pristúpiť ďalších desať krajín ako Nemecko, Česká republika, Taliansko, Maďarsko, Litva, Rumunsko, Chorvátsko a Slovinsko.

Centrum malo začať provizórne fungovať už v januári. Keďže ide o slovensko-poľský projekt, spoločne sa medzi našimi krajinami, konkrétne šéfmi rezortov obrany, mali konzultovať aj personálne otázky. To sa v prípade odvolania Dusza nestalo. Slovenské ministerstvo obrany sa k celej veci aj naďalej vyjadruje stručne.

„Slovenská strana veľmi pozorne sleduje situáciu v Poľsku. Aktuálne prebiehajú intenzívne konzultácie na viacerých úrovniach. Od poľských partnerov očakávame dôkladné objasnenie vzniknutej situácie,“ reagoval komunikačný odbor rezortu obrany. Aliancia pre nemecký denník Handelsblatt kauzu označila za vnútornú záležitosť Poľska. Pripomenula, že nejde o inštitúciu zriadenú NATO.

Podľa poľských médií minulý týždeň v noci sa predstavitelia súčasnej vlády Beaty Szydłovej pomocou duplikátu kľúča dostali do centra a žiadali okamžité odstúpenie jeho šéfa, dôstojníka poľskej vojenskej kontrašpionáže Krzysztofa Dusza. Ten nemal poslúchnuť rozkaz nového poľského ministra obrany Antonia Marciewicza, aby odstúpil z funkcie. Dusza to odmietol s tým, že s jeho výmenou by malo súhlasiť aj Slovensko.

Bezpečnostný analytik Jaroslav Naď z Inštitútu pre stredoeurópsku politiku hovorí, že tento krok súvisí úzko s vnútropolitickou situáciou v Poľsku. „Incident bol neštandardný krok, ktorý spochybnil potenciál osloviť aj ďalšie krajiny a dôveryhodnosť tohto vynikajúceho projektu,“ reagoval analytik.

Naď tvrdí, že poľská vláda môže požadovať personálne výmeny, ale túto mala konzultovať s druhým zakladajúcim členom centra, teda so slovenskou stranou. Podľa Naďa „pachuť z tohto incidentu“ zostane ešte niekoľko mesiacov, ale potom sa to upokojí. Projekt označil za vynikajúci. „Ide o jednu z naozaj veľmi dobrých iniciatív ministra obrany Martina Glváča,“ komentoval vznik kontrašpionážneho centra za slovenskej účasti bezpečnostný analytik.

Vznik strediska iniciovali ministri obrany Slovenska a Poľska. Koncom septembra minister obrany Martin Glváč v americkom Norfolku podpísal memorandum o jeho vzniku. Je určené agentom, ktorí už v spravodajstve pracujú. Konkrétne informácie si tu však tajní vymieňať nebudú. Pôjde o praktické veci, ktoré sú zovšeobecnené a mali by posunúť oblasť spravodajstva dopredu.

Bývalý minister obrany Poľska Tomasz Siemoniak sa za Varšavu za minulotýždňový incident už ospravedlnil.

© Autorské práva vyhradené

26 debata chyba
Viac na túto tému: #Poľsko #NATO #Vojenská kontrarozviedka