Šéf nemeckej diplomacie vyzval na lepšiu kontrolu hraníc EÚ

Európa musí znovu získať kontrolu nad svojimi hranicami, vyhlásil nemecký minister zahraničných vecí Frank-Walter Steinmeier. Jeho vyjadrenie citovala tlačová agentúra Reuters. Minister reagoval na správy, že falšované sýrske pasy sú v rukách militantov z extrémistickej organizácie Islamský štát (IS).

26.12.2015 11:40
Frank-Walter Steinmeier Foto: ,
Nemecký minister zahraničných vecí Frank-Walter Steinmeier.
debata (74)

Tento rok prišlo do Nemecka viac než milión utečencov, z ktorých mnohí utekajú pred vojnou a násilím na Blízkom východe. Od parížskych útokov z 13. novembra silnejú obavy, že v prúde migrantov a utečencov sa do Európy môžu nepozorovane dostať aj islamistickí militanti.

Nemecké médiá v utorok 22. decembra citovali bavorského ministra vnútra Joachima Herrmanna, podľa ktorého utečenci s falšovanými sýrskymi pasmi zmizli v Nemecku a existujú dôvody na podozrenie, že mohli byť v kontakte s militantmi IS.

Nemecký minister zahraničných vecí Steinmeier varoval pred hádzaním utečencov do jedného vreca s podozrivými teroristami a vyhlásil, že mnoho militantov pochádza z Európy.

„Bez ohľadu na to je však dôležité, aby sme znovu mali väčšiu kontrolu nad tým, kto vstupuje do Európy a kto ju opúšťa,“ povedal Steinmeier v interview pre noviny patriace do mediálnej spoločnosti Funke Mediengrouppe.

Šéf nemeckej diplomacie dodal, že návrh Európskej komisie rozšíriť právomoci pohraničnej agentúry EÚ Frontex a dohoda EÚ ponúknuť Turecku financie na pomoc pri zastavení prúdu utečencov sú dvoma dôležitými stavebnými kameňmi pri zlepšení kontroly hraníc.

Európska únia tento mesiac už skôr uviedla, že na základe návrhov na riešenie migračnej krízy takmer strojnásobí svoje výdavky na ochranu hraníc a vytvorí nové sily rýchleho nasadenia celkovo s 1 500 prísluš­níkmi.

74 debata chyba
Viac na túto tému: #EÚ #Nemecko #hranice #utečenci #Frank-Walter Steinmeier