Rwandského starostu odsúdili za účasť na genocíde na doživotie

29.12.2015 15:15

Za účasť na občianskej vojne v Rwande odsúdil krajinský súd vo Frankfurte nad Mohanom na doživotie starostu mesta Kiziguro Onesphora Rwabukombeho. Podľa verdiktu je 58-ročný Rwabukombe zodpovedný za masaker z 11. apríla 1994, pri ktorom bolo v miestnom kostole zavraždených najmenej 400 príslušníkov etnika Tutsiov.

Rwabukombeho z kmeňa Hutuov, ktorý má v Nemecku štatút žiadateľa o azyl, odsúdili už vo februári 2014 na 14 rokov odňatia slobody za napomáhanie pri genocíde. Spolkový súdny dvor sa však proti rozsudku odvolal, pretože podľa jeho názoru vraždeniu nielen napomáhal, ale sa na ňom aj podieľal.

Pri genocíde v Rwande prišiel o život takmer milión ľudí. Podnetom k vraždeniu bol atentát na prezidenta Juvenala Habyarimana, príslušníka kmeňa Hutuov, v apríli 1994. Príslušníci radikálnych hutuských milícií ho pripísali menšine Tutsiov.

Hutuské milície vraždili brutálnym spôsobom tri mesiace najmä Tutsiov, ale aj umiernených Hutuov. Organizácia Spojených národov bola obvinená, že genocíde nezabránila.

Rwabukombe požiadal v roku 2002 v Nemecku o azyl. Zadržali ho v roku 2010 na základe medzinárodného zatykača, nevyhostili ho však, pretože podľa nemeckých úradov by sa mu v Rwande nedostalo spravodlivého procesu.

#genocída #Rwanda
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku