Gauthierová obvinenia odmieta. "Mám pocit, že nikto na ministerstve môj článok ani nečítal,“ povedala novinárka pre stanicu Hlas Ameriky. Francúzska žurnalistka po teroristických útokoch v Paríži 13. novembra, pri ktorých zahynulo 130 ľudí, písala o reakcii Číny. Peking krviprelievanie odsúdil.
"Čínska solidarita však nie je bez postranných motívov. Peking žiada rovnakú medzinárodnú podporu pre vlastný boj proti terorizmu, nemilosrdné potlačenie moslimskej ujgurskej menšiny,“ napísala Gauthierová.
Novinárka tak naznačila, že násilné útoky, za ktorými v regióne Sin-ťiang stoja Ujguri, viac vyplývajú z toho, ako sa k nim Peking správa, ako z toho, že by boli súčasťou nejakej globálnej teroristickej siete. Pre Čínu je to však citlivý problém.
Peking v diplomatickom zákulisí v minulosti nahnevane reagoval aj vtedy, keď Slovensko vzalo na svoje územie Ujgurov z americkej väznice Guantánamo. Čínsky nacionalistický bulvár Global Times urýchlene zverejnil internetový prieskum, podľa ktorého je takmer 95 percent Číňanov za to, aby Gauthierová opustila krajinu.
Novinárka pripomína, že o tom, čo sa v Ujgurmi obývanom regióne skutočne deje, často ani komunistické štátne médiá neinformujú. Podobne to bolo v septembri, keď páchatelia v Sin-ťiang dobodali na smrť okolo 50 baníkov a najmenej päť policajtov. O teroristickom krviprelievaní však najprv informovali len západné médiá. Až neskôr aj čínske, ktoré ho dali so súvisu s útokmi v Paríži.
"Prípad Ursuly Gauthierovej je potrebné vidieť v kontexte čoraz väčšej snahy Pekingu o kontrolu obrazu Číny v zahraničnej tlači a ďalších médiách,“ reagoval pre Pravdu Harold Tanner, expert na čínsku históriu zo Severotexaskej univerzity.
"Do toho je potrebné zarátať aj tlak na akademikov, aby používali autocenzúru, inak stratia prístup k čínskym kontaktom, či nátlak na Hollywood, aby negatívne nevykresľoval Čínu, lebo jeho filmy nebudú na čínskom trhu,“ pripomenul Tanner.
Podľa Gauthierovej Peking jej príklad využíva, aby vystrašil ostatných novinárov. Na jej stranu sa postavil aj Klub zahraničných novinárov v Číne. K rozhodnutiu Pekingu sa opatrne vyjadrilo Francúzsko. Verejne však Čínu nekritizovalo.
"Ľutujeme, že víza pani Ursuly Gauthierovej neboli obnovené. Francúzsko pripomína dôležitosť úlohy, akú majú po celom svete novinári,“ uviedol Paríž.