Nemecko stiahlo posledných vojakov z misie NATO v Turecku

Posledných 20 vojakov z 300-člennej jednotky vyslanej Nemeckom do južného Turecka, kde sa zapojili do misie Severoatlantickej aliancie proti raketovým útokom zo Sýrie, pricestovalo späť domov. Informovala o tom agentúra DPA.

30.12.2015 21:54
debata (21)

Vojaci pristáli na vojenskom letisku v Kolíne nad Rýnom, uviedol hovorca nemeckých vzdušných síl. Oficiálne sa tak skončilo nasadenie nemeckej armády (Bundeswehr) a jej raketového systému Patriot na spoločnej misii NATO Active Fence v Turecku.

Systémy Patriot rozmiestnili vo vzdialenosti okolo 100 kilometrov od sýrskej hranice pred dva a pol rokom na žiadosť Turecka. V rámci misie NATO Active Fence spustenej v decembri 2012 mali chrániť pred raketovými útokmi zo Sýrie zmietanej občianskou vojnou.

O stiahnutí raketových systémov Patriot spolu s 300 nemeckými vojakmi z oblasti tureckej hranice rozhodol Berlín v auguste. Dôvodom je pominutie hrozby raketových útokov na Turecko z územia Sýrie. Svoje systémy Patriot v Turecku už deaktivovali aj USA. Turecko tak pred prípadnými raketovými útokmi zo Sýrie chránia už len protiraketové batérie vyslané Španielskom.

Vojenská spolupráca Nemecka a Turecka sa týmto nekončí. Nemecké prieskumné lietadlá budú v Turecku participovať na medzinárodnom systéme NATO AWACS (letecký systém včasného varovania a riadenia).

21 debata chyba
Viac na túto tému: #Nemecko #NATO #Turecko