Odhaľovanie možných teroristov bude najmä úlohou tajných služieb. Proti skupinám majú šance, ťažšie to býva s takzvanými osamelými vlkmi, ktorí konajú samostatne. Ak sa, nedajbože, radikáli rozhodnú udrieť, pravdepodobne si vyberú cieľ ako zvyčajne – veľké mesto a v ňom lokalitu s výrazným počtom ľudí. Je to ich zákerný spôsob, ako zavraždiť čo najviac osôb, vyvolať extrémny strach a upútať na seba čo najväčšiu pozornosť.
Islamisti dosiaľ, našťastie, nespáchali žiadny atentát s veľkým počtom zabitých vo východnej časti Európy s výnimkou júla 2012, keď zavraždili sedem izraelských turistov v bulharskom letovisku Burgas. Český prezident Miloš Zeman však varoval, že je otázkou času, kedy sa stane atentát v jeho krajine. Konkrétne sa zmienil o teroristickom ohrození Prahy, ale vláda poprela, že by existoval dôvod na obavy.
Európanom hrozí nebezpečenstvo nielen na ich území, ale aj v zahraničí, kam vedú nitky islamistických fanatikov, ktorých povzbudzuje krvavá propaganda takzvaného Islamského štátu. Je pravdepodobné, že sa znovu pokúsia zaútočiť na cudzincov, ktorí dovolenkujú vo vyhľadávaných letoviskách najmä v Egypte, Tunise a Maroku. Tam sledujú atentátmi ešte jeden zámer navyše – keďže cestovný ruch patrí medzi hlavné príjmy týchto štátov, páchaným násilím môžu odradiť od pobytov ľudí zo zahraničia.