Soul po jadrovom teste KĽDR rokuje s USA o strategických zbraniach

07.01.2016 10:00
Severná Kórea, Južná Kórea
Juhokórejčania protestujú proti režimu v Severnej Kórei po tom, čo Pchjongjang oznámil test vodíkovej bomby. Autor: ,

Juhokórejská vláda rokuje so Spojenými štátmi o rozmiestnení amerických "strategických prostriedkov" na Kórejskom polostrove po tom, ako znepriatelená Severná Kórea v stredu oznámila, že uskutočnila test vodíkovej bomby.

Agentúre Reuters to vo štvrtok povedal nemenovaný predstaviteľ juhokórejskej armády, ktorý odmietol poskytnúť podrobnejšie informácie.

Juhokórejská prezidentka Pak Kun-hje telefonovala v noci na štvrtok s prezidentom USA Barackom Obamom, s ktorým hovorila o možnej odozve na severokórejský jadrový test.

Juhokórejské ministerstvo obrany medzitým podľa agentúry Jonhap vyjadrilo presvedčenie, že skúška zdokonaleného „štiepneho zariadenia“ v Kórejskej ľudovodemokratickej republike (KĽDR) nebola úspešná, ako tvrdí tamojšie vedenie. Predstavitelia vlády USA zase podľa vlastných slov pochybujú o tom, či išlo naozaj o vodíkovú bombu.

Južná Kórea podporovaná USA je so znepriateleným Severom technicky vo vojnovom stave, keďže vzájomná vojna z rokov 1950–53 sa skončila iba prímerím. Po predošlom jadrovom teste Severnej Kórey z roku 2013 vyslal Washington nad Južnú Kóreu svoje bombardéry B-2 schopné niesť jadrové zbrane, na čo Pchjongjang pohrozil nukleárnym útokom na USA.

Juhokórejská vláda vyhlasuje, že neuvažuje o získaní vlastného jadrového arzenálu, aj keď lídri tamojšej vládnucej strany na takýto krok vyzývajú. Podľa expertov, na ktorých sa odvoláva Reuters, je taktiež vysoko nepravdepodobné, žeby USA vrátili do Južnej Kórey svoje taktické jadrové strely stiahnuté v roku 1991.

V regióne sú americké špionážne lietadlá

Americké špionážne lietadlá vzlietli vo štvrtok z americkej leteckej základne na juhojaponskom ostrove Okinawa, deň po tom, čo Severná Kórea oznámila, že uskutočnila skúšku vodíkovej bomby.

Z leteckej základne Kadena na Okinawe odštartovali najmenej tri lietadlá, informovala agentúra AP.

Nie je jasné, čo presne budú lietadlá robiť, ale zrejme sa zapoja do pokusov zistiť, aký typ atómovej bomby Severná Kórea (KĽDR) otestovala.

Jedno z týchto prieskumných lietadiel, RC-135S, zhromažďuje optické a elektronické údaje z balistických cieľov. Využíva sa na overovanie dodržiavania zmlúv o zbraniach a slúži zároveň na rozvoj americkej strategickej a raketovej obrany.

Hovorca Bieleho domu Josh Earnest povedal v stredu novinárom vo Washingtone, že „Spojené štáty budú zhromažďovať ďalšie dôkazy“ a úzko spolupracovať s krajinami v regióne, aby sa dozvedeli viac o oznámenom teste Severnej Kórey.

#vodíková bomba #test vodíkovej bomby #špionážne lietadlá #Okinawa #KĽDR #Južná Kórea
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk