Vedenie Kresťanskodemokratickej únie (CDU) kancelárky Angely Merkelovej vypracovalo materiál, podľa ktorého by ľudia právoplatne odsúdení k akémukoľvek trestu väzenia automaticky prišli o právo na azyl. V súčasnosti môže Nemecko vypovedať žiadateľov o azyl, ktorí boli právoplatne odsúdení prinajmenšom k jednoročného trestu nepodmienečne, alebo utečencov, ktorí sa podieľali na terorizme či na nábožensky motivovanom násilí. Mechanizmus však nie je automatický, súdy vždy musia posúdiť spoločenskú závažnosť správania utečencov.
Pre vypovedanie odsúdených žiadateľov o azyl sa v piatok v denníku Bild vyslovil aj vicekancelár Sigmar Gabriel zo sociálnej demokracie (SPD). „Prečo by mali nemeckí daňoví poplatníci platiť za pobyt zahraničných zločincov vo väzniciach?“ spýtal sa Gabriel. Podľa neho by navyše hrozba odpykania trestu vo vlasti odstrašila utečencov od kriminality skôr než nemecké väznice.
Ak by sa krajiny, odkiaľ odsúdení vysídlenci pochádzajú, zdráhali prijať utečencov späť, malo by podľa Gabriela Nemecko znížiť objem rozvojovej pomoci, ktorý týmto štátom vypláca. „Kto chráni odsúdených žiadateľov o azyl, nemá nárok na peniaze z nemeckých daní,“ povedal vicekancelár.
Rozhlasová stanica WDR s odvolaním sa na policajné zdroje uviedla, že kolínska polícia kontrolovala počas silvestrovskej noci celkom 70 ľudí. Ministerstvo vnútra oznámilo, že medzi kontrolovanými bolo 29 cudzincov, ktorí pochádzali z Alžírska, Maroka, Sýrie, Iránu, Iraku a Spojených štátov. Väčšinu kontrolovaných cudzincov podľa ministerstva tvorili žiadatelia o azyl.
Kolínska polícia v noci na piatok zadržala dvoch mužov, ktorí mali na mobilných telefónoch natočené zábery zo silvestrovskej noci s útokmi na ženy. Objavila u nich tiež papier s arabsko-nemeckým prekladom fráz vyzývajúcich k sexu.
Polícii sa zatiaľ prihlásilo vyše 120 žien, ktoré boli terčom útoku v okolí stanice a katedrály v centre Kolína nad Rýnom. Ďalších viac ako 50 trestných oznámení má polícia v Hamburgu, desiatka žien sa stala obeťou podobného útoku v Stuttgarte. Incidenty vo všetkých mestách boli podobné – veľké skupiny mladých mužov počas osláv príchodu nového roka obkľučovali ženy, obchytkávali ich a okrádali. Dve ženy ohlásili, že ich znásilnili.
Veliteľa polície v Kolíne nad Rýnom odvolali
Veliteľa polície v nemeckom meste Kolín nad Rýnom odvolali z funkcie po tom, ako sa stal terčom kritiky v súvislosti s násilnosťami v meste počas silvestrovských osláv. S odvolaním sa na zdroje z krajinskej vlády Severného Porýnia-Vestfálska o tom informovali agentúry DPA a Reuters.
Policajného prezidenta v Kolíne nad Rýnom Wolfganga Albersa (60) podľa týchto zdrojov oboznámil krajinský minister vnútra Ralf Jäger s uvedeným rozhodnutím v piatok na poludnie. Oficiálne oznámenie sa očakáva ešte v priebehu piatka.
Výzvy na odstúpenie Albersa v uplynulých dňoch silneli. Šéfovi polície vo štvrtom najväčšom meste Nemecka vyčítajú okrem iného to, že po silvestrovských násilnostiach včas neinformoval verejnosť a že zadržiaval informácie napríklad o pôvode podozrivých.