„Vyšetrovanie prokuratúry aktívne pokračuje s cieľom určiť v najbližších mesiacov konkrétnych vinníkov s účasťou medzinárodného tribunálu," informoval vo štvrtok počas rokovania Európskeho parlamentu v Bruseli Bert Kunders, šéf holandskej diplomacie. Pritom ruskí odborníci opakovane upozorňujú, že holandskí vyšetrovatelia nesprávne vyrátali miesto odpálenia rakety a ani nedokázali, že išlo skutočne o Buk.
Na túto skutočnosť poukázal najnovšie v liste šéfovi vyšetrovateľov Tjibbemu Joustrovi aj námestník riaditeľa ruskej agentúry pre civilné letectvo Rosaviacia. Nie je to prvý raz, čo Moskva spochybnila záverečnú správu vyšetrovateľov z októbra minulého roka. V tejto súvislosti nielen Rusi pripomínajú napríklad, že záznamy rozhovorov pilotov s ukrajinskými dispečermi zmizli rovnako, ako aj samotná dispečerka, ktorá v riadiacej veži medzinárodného letiska v Donecku mala „pod palcom" inkriminovaný stroj a mala ho „odovzdať" ruským kolegom v riadiacom stredisku v Rostove na Done.
Posledný let boeingu na linke MH17
Malajzijský boeing letiaci na trase Amsterdam – Kuala Lumpur viezol 298 ľudí (283 cestujúcich a 15 členov posádky). Zostrelili ho nad Ukrajinou 17. júla 2014. Jeho trosky dopadli v okolí dedinky Hrabove v Doneckej oblasti. Medzi pasažiermi bolo 193 Holanďanov. Okrem nich boli na palube aj občania Austrálie, Británie, Malajzie, Belgicka, Kanady, Indonézie, Nemecka, Nového Zélandu a Filipín.
Ešte minulý rok na jeseň sa ozvala aj Ruská štátna spoločnosť na výrobu rakiet Almaz-Antej, ktorá rakety Buk vyrába a ktorá informovala o vlastnej verzii katastrofy. „Urobili sme rekonštrukciu zásahu lietadla v reálnych podmienkach," povedal generálny riaditeľ koncernu Jan Novikov. Zopakoval, že raketu vystrelili z dediny, ktorú kontrolovali ukrajinskí vojaci a že ide o staršiu modifikáciu zbrane, ktorá už nie je vo výzbroji ruskej armády. „Firma zároveň urobila modelovú simuláciu, ako aj simuláciu naživo, pri ktorej použili vyradené lietadlo IL-86, veľkosťou podobné boeingu,“ približuje agentúra AP.
Z oboch simulácií a analýzy ich výsledkov vyplýva, že pri zásahu lietadla raketou submunícia zasiahla celý trup lietadla: od kabíny pilota po chvost, pričom nie zvonku, ale zvnútra, uviedla agentúra RIA Novosti. Experti koncernu tiež oznámili, že raketa, ktorou bolo lietadlo zostrelené, nemohla byť vypálená z obce Snižne, ako to tvrdia aj dnes predstavitelia Ukrajiny. Výsledky modelovej simulácie havárie boeingu potvrdzujú, že lietadlo nezostrelili proruskí povstalci, ale strela bola vypálená z územia kontrolovaného provládnymi silami – z oblasti obce Zaroščenske.