Z ľudí, ktorí Nemecko opustili dobrovoľne, tvorili 90 percent občania Kosova, Albánska a Srbska, ktorí v krajine žiadali o azyl predovšetkým v prvej polovici minulého roka. Kým nemecká vláda zaradila všetky štáty západného Balkánu na zoznam bezpečných krajín, prišli ich občania o šancu získať v Nemecku azyl.
Podľa aktuálnych údajov zostáva v Nemecku zhruba 200 000 ľudí, ktorí by mali krajinu opustiť. Tri štvrtiny z nich majú status „trpených osôb“ a úrady sa ich v dohľadnej dobe nechystajú vrátiť do krajiny pôvodu. Zvyšných 50 000 ľudí však malo krajinu opustiť, a preto im hrozí nútená repatriácia.
O nútenom odchode utečencov z Nemecka sa začalo vo väčšej miere diskutovať po sexuálnych a lúpežných útokoch, ku ktorým došlo na silvestra v Kolíne nad Rýnom a ďalších veľkých mestách. Podľa svedkov útočníci vyzerali, akoby pochádzali z arabských alebo severoafrických krajín, medzi zadržanými podozrivými boli aj utečenci. Nemecká vláda následne začala pripravovať zákony, ktoré by umožnili rýchlejšiu repatriáciu utečencov, ktorí sa v krajine dopustia trestného činu.
Do Nemecka vlani prišlo 1,1 milióna utečencov, najviac od konca druhej svetovej vojny. O azyl ich požiadalo zhruba 480 000. Väčšinu tých, ktorí prišli, tvorili Sýrčania, potom občania Afganistanu a Iraku.