Nemenovaný predstaviteľ chce podľa denníka prispieť k chystanému parlamentnému vyšetrovaniu informácie, že britskí predstavitelia videli pri návšteve Guantánama v decembri 2002 mučenie väzňov. Detaily mučenia sa krátko potom preberali v londýnskom sídle tajných služieb MI5. Podľa dôkazov vraj britskí predstavitelia videli väzňov v reťaziach a s kuklami na hlavách, psychické týranie väzňov aj využívanie waterboardingu, teda dusenia vodou pri výsluchoch ľudí.
Americkú väznicu v Guantáname zriadili pred 14 rokmi. Určená bola najmä pre podozrivých z účasti na teroristických útokoch na Spojené štáty zo septembra 2001. Veľkú väčšinu zadržiavaných osôb napokon nikdy neobvinili a prepustili. Podľa amerických advokátov mnohí z nich roky nemali ani prístup k právnym službám.
Správa amerického Senátu z roku 2014 uviedla, že CIA v rokoch po útokoch na USA z 11. septembra 2001 používala waterboarding a ďalšie tvrdé metódy k vypočúvania údajných teroristov. Medzi väzňami, ktorých prepustili a sťažovali sa na mučenie a ponižujúce zaobchádzanie, bolo podľa agentúry Reuters aj niekoľko Britov.
Americký prezident Barack Obama predminulý týždeň v tradičnom posolstve o stave únie zopakoval, že sa do konca roka plánuje zasadiť o zatvorenie väznice na základni Guantánamo. Jej uzavretie Obamovi dlhodobo znemožňujú republikáni, rovnako ako neschopnosť nájsť umiestnenie pre zvyšné desiatky väzňov. Existencia tohto zariadenia podľa Obamu už len napomáha propagande islamistov.