Zeman výrokmi o kalašnikove desí moje deti a rodinu, tvrdí Sobotka

Česko je podľa českého premiéra Bohuslava Sobotku jedinou krajinou v civilizovanom svete, kde prezident verejne vyzýva na zabitie predsedu vlády. Týmito slovami v utorok premiér Sobotka reagoval na pondelňajšie vyjadrenie českého prezidenta Miloša Zemana o tom, že Sobotku sa možno nedemokraticky zbaviť kalašnikovom.

26.01.2016 15:09
slovakia summit 2013, prezident, prezidentsky hrad Foto: ,
Prezident Českej republiky Miloš Zeman.
debata (61)

„Sme s vysokou pravdepodobnosťou jedinou krajinou v civilizovanom svete, kde prezident vyzýva na zabitie predsedu vlády. Ja sa s tým vyrovnám, ale prekáža mi, že tým Zeman desí moje deti, celú rodinu a priateľov,“ povedal Sobotka spravodajskému serveru Novinky.cz.

Sobotka výroky prezidenta pokladá za „hlúpe, zbytočné“ – s tým, že na ne nebude reagovať. Predseda vlády trvá na tom, že vzťahy premiéra a prezidenta majú byť na profesionálnej úrovni.

„V záujme dobrého fungovania štátu k nim tak budem aj naďalej pristupovať,“ dodal. Presne tri roky po tom, ako bol občanmi zvolený v priamych voľbách, vytiahol prezident Zeman jeden zo svojich dosiaľ najostrejších bonmotov, aké kedy použil, komentoval výrok hlavy štátu server iDNES.cz.

Keď sa ho v pondelok na politickom mítingu na južnej Morave jeden z prítomných občanov opýtal, ako by sa dalo zbaviť premiéra Bohuslava Sobotku, prezident vymenoval dve možnosti – slobodné voľby alebo kalašnikov.

"Ak sa chcete zbaviť akéhokoľvek politika, prezidenta nevynímajúc, je na to jediná demokratická cesta – a to sú slobodné voľby, ktoré v danom prípade budú o rok. Vyzeráte mlado, takže roku 2017 sa celkom určite dožijete. A potom existuje nedemokratická cesta – a tá sa volá kalašnikov, "vyhlásil Zeman podľa ČTK v pondelok na mítingu v Tišnov pri Brne.

„Nevkusné žarty o použití zbraní voči predstaviteľom štátu iba prilievajú olej do ohňa,“ zastal sa podľa serveru predsedu vlády minister vnútra Milan Chovanec.

Proti prezidentovmu výroku sa následne zdvihla vlna odporu vo všetkých politických táboroch. Českí politici sú podľa tamojších médií z týchto prezidentových slov v šoku.

61 debata chyba
Viac na túto tému: #Miloš Zeman #Bohuslav Sobotka #kalašnikov
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy