Poľsko obnoví vyšetrovanie havárie vládneho špeciálu pri Smolensku

Poľská vláda oficiálne obnovila vyšetrovanie havárie poľského vládneho špeciálu z apríla 2010, pri ktorej neďaleko Smolenska na západe Ruska zahynul vtedajší prezident Lech Kaczyňski a ďalších vyše 90 ľudí na palube.

04.02.2016 16:34
Smolensk, Poľsko, letecká havária, pád lietadla Foto: ,
Poľská vláda otvorila nové vyšetrovanie leteckej havárie z roku 2010 pri meste Smolensk, Rusko.
debata (26)

Poľský minister obrany Antoni Macierewicz oznámil obnovenie vyšetrovania vo Varšave. Stalo sa tak v prítomnosti skupiny pozostalých po obetiach. Za ministrom na televíznej obrazovke bol v čase jeho vyhlásenia nápis: „Čakajú na pravdu… Dlhujeme im to.“

Macierewicz, ako i líder vládnej strany Právo a spravodlivosť (PiS) a brat zosnulého prezidenta Jaroslaw Kaczyňski a ďalší lídri PiS majú pochybnosti o správnosti záverov vyšetrovania poľských i ruských orgánov, ktoré za príčinu tragédie označili zlyhanie ľudského faktora a zlé počasie v mieste pristátia.

Kým ruská i poľská strana ukončili v uplynulých rokoch paralelné vyšetrovania, ktoré v oboch krajinách vylúčili teroristický útok ako možnú príčinu nešťastia, vtedy opozičná a teraz vládnuca strana PiS nielenže kritizovala postup Varšavy i Moskvy, ale neustále poukazovala aj na možnosť výbuchu na palube.

Macierewicz aj teraz uviedol, že s pôvodným vyšetrovaním sa spája chýb a abnormalít. Podľa jeho vyhlásenia, ktoré citovala agentúra Reuters, sa lietadlo rozpadlo počas letu, vo výške 15 – 18 metrov nad zemou.

Poľský vládny špeciál prepravoval 10. apríla 2010 prezidentský pár a ďalších členov poľskej elity do Smolenska, aby si v neďalekej Katyni uctili pamiatku tisícov zajatých poľských dôstojníkov, ktorých počas druhej svetovej vojny zastrelila sovietska tajná polícia ako potenciálnych odporcov nastolenia komunistických poriadkov v Poľsku.

Táto tragédia, najzávažnejšia v novodobých dejinách Poľska, ešte viac prehĺbila traumu v poľsko-ruských vzťahoch.

26 debata chyba
Viac na túto tému: #Poľsko #Rusko #vládny špeciál #letecká havária #smolensk #Lech Kaczyński