Členské krajiny OSN sa musia pripraviť na to, že sa zvýši počet útokov skupín napojených na IS, ktorých bojovníci budú cestovať do iných krajín a tam útočiť a vytvárať nové teroristické siete. „Nedávne rozšírenie vplyvu IS naprieč severnou Afrikou, Blízkym východom a južnou a juhovýchodnou Áziou ukazuje rýchlosť a závažnosť hrozby, ktorá zosilnela za 18 mesiacov,“ uviedol podľa agentúry AP šéf OSN v správe.
IS je podľa neho najbohatšia teroristická organizácia na svete. Vlani podľa odhadov získala bez ohľadu na medzinárodné embargo 400– až 500-miliónov dolárov z predaja ropy a ropných produktov. Z bánk na obsadených územiach v posledných dvoch rokoch v Iraku a Sýrii utŕžili džihádisti ďalšiu asi miliardu dolárov. Z vybraných poplatkov v nákladnej cestnej doprave získava IS zhruba miliardu dolárov ročne.
Islamský štát má podľa Bieleho domu teraz v Sýrii a Iraku 19– až 25-tisíc bojovníkov. Rady IS tak vraj výrazne preriedili. Predchádzajúce odhady z roku 2014 hovorili o 20-tisíc až 31 500 bojovníkoch v oboch krajinách. Hovorca Bieleho domu v piatok klesajúci počet bojovníkov IS zdôvodnil vojenskými úspechmi medzinárodnej koalície proti tejto teroristickej organizácii.
Hovorca sa však nezmienil o počte bojovníkov IS v iných krajinách, ako je napríklad Líbya. Agentúra Reuters v piatok upozornila, že niektorí severoafrickí džihádisti, ktorí by sa inak vydali do Sýrie, asi vypočuli výzvy vedenia Islamského štátu, aby zamierili do Líbye, kde sa IS usiluje o rozšírenie svojho územia k pobrežiu Stredozemného mora.