Svet pripravuje tvrdšie sankcie voči KĽDR za skúšku rakety

Severná Kórea bude zrejme čoskoro čeliť prísnym sankciám za víkendové vypustenie rakety dlhého doletu.

07.02.2016 21:45 , aktualizované: 08.02.2016 08:07
debata (18)

Doposiaľ najtvrdšie sankcie proti režimu v Pchjongjangu chcú v Bezpečnostnej rade OSN presadiť USA. Americká veľvyslankyňa pri OSN Samantha Powerová vyzvala v noci nadnes najmä v Čínu, aby sa pripojila k „tvrdým bezprecedentným opatreniam“.

Tieto opatrenia by mali byť prijaté veľmi rýchlo a prekonať očakávania severokórejského diktátora Kim Čong-una.

„Dúfame, že Čína, tak ako všetci členovia rady, uvidí vážnu hrozbu pre regionálny mier a bezpečnosť,“ povedala Powerová krátko po tom, ako vypustenie rakety odsúdilo najvyššie grémium OSN na svojom mimoriadnom zasadaní v New Yorku.

Čínsky veľvyslanec pri OSN Liou Ťie-i si však podľa agentúry AP myslí, že nová rezolúcia by mala znížiť napätie, smerovať k denuklearizácii, udržaniu mieru a stability a pomôcť nájsť diplomatické riešenie.

Svoje sankcie voči KĽDR sa pripravuje sprísniť Japonsko. Hovorca japonskej vlády Jošihide Suga na dnešnej tlačovej konferencii povedal, že jeho krajina chce rozhodnúť o možných opatreniach „čo najrýchlejšie“, ale odmietol uviesť podrobnosti. Nevyjadril sa ani k tomu, či ich Tokio prijme pred schválením rezolúcie BR OSN.

O sprísnení jednostranných sankcií proti Severnej Kórei uvažuje podľa svojej šéfky diplomacie Julie Bishopovej i Austrália. Ministerka dnes v parlamente vyzvala OSN, aby urobila to isté.

Austrália už zakázala obchodovanie s luxusným a vojenským tovarom a službami so Severnou Kóreou. Zakázala tiež niektorým Severokórejčanom vstup na svoje územie a zablokovala finančné operácie s tamojšími kľúčovými jednotlivcami a organizáciami. Severná Kórea tvrdí, že v nedeľu vyniesla raketa na obežnú dráhu družicu na pozorovanie Zeme. Podľa medzinárodného spoločenstva však išlo o skrytú skúšku rakety dlhého doletu.

18 debata chyba
Viac na túto tému: #KĽDR #raketa #Bezpečnostná rada OSN