CIA podozrieva IS z pokusu vyvážať chemické zbrane

Riaditeľ americkej Ústrednej spravodajskej služby (CIA) John Brennan tvrdí, že teroristická organizácia Islamský štát (IS) sa môže pokúsiť vyviezť chemické zbrane za hranice Sýrie a Iraku.

12.02.2016 12:28
John Brennan Foto: ,
Riaditeľ americkej CIA John Brennan (uprostred) upozorňuje, že IS by mohol exportovať chemické zbrane.
debata (9)

V relácii 60 Minutes americkej televízie CBS Brennan potvrdil, že IS niekoľkokrát pri svojich bojových operáciách použil chemické zbrane a je schopný samostatne vyrobiť chlór i horčicový plyn (yperit), aj keď len v menších objemoch.

Brennan nevylúčil ani možnosť exportu týchto látok z islamistami ovládaných území Sýrie a Iraku „na Západ s cieľom dosiahnuť zisk“. Upozornil, že práve vzhľadom na tieto fakty je nutné preťať rozličné trasy, ktoré džihádisti používajú na prepravu kontrabandu.

Výňatky z Brennanovho interview pre CBS sa objavili len dva dni po tom, ako sa v podobnom duchu pred jedným z výborov amerického Kongresu vyjadril aj riaditeľ americkej Národnej spravodajskej služby (DNI) James Clapper. Ten súčasne pripomenul, že od roku 1995 ide o prvý prípad, keď je extrémistická skupina schopná vyrobiť a použiť chemickú útočnú látku. Clapper mal na mysli útok sarinom, ktorý v roku 1995 v tokijskom metre spáchala sekta Najvyššia pravda (Óm šinrikjó).

Vláda kurdskej autonómie na severe Iraku vlani informovala, že časť príslušníkov jej polovojenských oddielov péšmarga musela čeliť v auguste 2015 počas bojov s IS útoku yperitom, čo dokázali aj výsledky krvných testov. Časť z kurdských vojakov sa potom liečila v zahraničí.

Situácia v Sýrii, kde od marca 2011 pokračuje ozbrojený konflikt, sa vyostrila po zverejnení správ, že sýrska vládna armáda v auguste 2013 použila chemické zbrane.

Napriek neschopnosti zhodnúť sa v otázkach ukončenia sýrskej občianskej vojny pripravili vtedy Rusko a USA spoločný plán zneškodnenia chemických zbraní v Sýrii. Na jeho plnenie dozerala Organizácia pre zákaz chemických zbraní (OPCW), ktorá koncom októbra 2014 oznámila zničenie 97,8 percenta chemikálií vhodných na vojenské účely, ktoré predtým vyviezli zo Sýrie.

Spojené štáty vyvíjali tlak na BR OSN, aby umožnila postihovať páchateľov chlórových útokov, ktoré sa údajne v Sýrii stále odohrávajú. Chlór totiž oficiálne nepovažujú za bojovú látku, a preto ho Sýria nemusela deklarovať v rámci zneškodňovania svojho chemického arzenálu. Bojové látky údajne použil aj IS.

Bezpečnostná rada OSN (BR OSN) začiatkom augusta minulého roku prijala rezolúciu s cieľom postihovať páchateľov útokov chemickými zbraňami v Sýrii. Následne BR OSN začiatkom septembra 2015 súhlasila s vytvorením medzinárodného vyšetrovacieho orgánu, ktorý bude môcť určovať zodpovednosť za chemické útoky v Sýrii. Má ísť o spoločný orgán OSN a Organizácie pre zákaz chemických zbraní (OPCW) so sídlom v Haagu.

9 debata chyba
Viac na túto tému: #Sýria #Irak #CIA #chemické zbrane #IS