Lídri EÚ dosiahli dohodu s Britániou

, 19.02.2016 07:11, aktualizované: 20.02.2016 09:26
summit EÚ
Prezidenti a premiéri krajín EÚ počas rokovania na summite v Bruseli. Autor:

Navrhovaný text dohody o nových vzťahoch medzi Britániou a zvyškom Európskej únie má jednomyseľnú podporu prezidentov a premiérov krajín dvadsaťosmičky, uviedol večer na Twitteri predseda Európskej rady Donald Tusk.

Britský premiér David Cameron po skončení summitu a počas prvého vystúpenia pred novinármi uviedol, že po dosiahnutí dohody medzi EÚ a Britániou je pripravený odporučiť britským voličom, aby v referende hlasovali za zotrvanie Spojeného kráľovstva v únii.

Cameron je rád, že Británia nebude v európskom „superštáte“

Dosiahnutá reformná zmluva podľa jeho slov zároveň zaručí, že Británia nikdy nebude súčasťou „európskeho superštátu“.

„Budú zavedené nové a ťažké obmedzenia k prístupu do nášho systému sociálneho zabezpečenia pre zahraničných pracovníkov EÚ,“ skonštatoval premiér. Ocenil, že sa Británii na summite podarilo presadiť mechanizmus „záchrannej brzdy“, ktorá po jeho aktivácii zaručí, že počas siedmich rokov budú mať zahraniční pracovníci štvorročné obmedzenie k britským zamestnaneckým dávkam.

Cameron zároveň zdôraznil, že jeho krajina nikdy neprijme euro, pričom táto dohoda znamená „životnú ochranu“ pre ekonomiku ostrovnej krajiny. Dodal, že reformná zmluva s EÚ zaručí, že pojem „stále tesnejšej únie“ nebude platiť pre Britániu.

SLEDUJTE S NAMI LIVE PRENOS AGENTÚRY ČTK

Tusk: Dohoda nezľavuje zo základných hodnôt únie

Dohoda reaguje na všetky požiadavky, s ktorými do komplikovaných rokovaní prišiel Cameron. Nezľavuje pritom zo základných hodnôt, na ktorých je EÚ postavená, povedal novinárom predseda Európskej rady Donald Tusk. Poznamenal, že pre udržanie Británie vnútri dvadsaťosmičky urobili všetko, čo mohli.

Tusk po ukončení dlhého a pre účastníkov zjavne vyčerpávajúceho summitu pred novinármi poznamenal, že diskusie boli často vzrušené a že sa odohrávali hádky o detailoch.

„Nebolo to nudné divadlo a malo ďaleko k oslnivosti,“ pripustil šéf únijných summitov. Dôležité ale podľa neho bolo, že nikto od rokovacieho stola neodišiel. „V stávke bolo totiž niečo ďaleko dôležitejšie. Všetci sme dali najavo ochotu obetovať časť vlastného záujmu pre spoločné dobro a ukázať našu jednotu,“ podotkol Tusk.

V súčasnej dobe, ktorá je podľa neho nepredvídateľná a plná výziev od migrácie cez terorizmus, možnosť uzavretia únijných hraníc až po vojnu v Sýrii či konflikt medzi Ruskom a Tureckom, je totiž podľa neho práve jednota EÚ veľmi dôležitá.

„Hlboko verím, že Británia potrebuje EÚ a že EÚ potrebuje Britániu. Keby sme toto puto prerušili, bolo by to úplne proti našim spoločným záujmom,“ podotkol Tusk.

Niektoré kompromisy s Cameronom neboli podľa Merkelovej jednoduché

Európski lídri s Cameronom uzavreli „spravodlivú kompromisnú“ dohodu, s ktorou bude môcť presadzovať zotrvanie Británie v bloku, vyhlásila v piatok večer na záver summitu nemecká kancelárka Angela Merkelová.

„Verím, že týmto sme Davidovi Cameronovi dali balík, s ktorým môže viesť v Británii kampaň za zotrvanie Británie v EÚ,“ uviedla Merkelová novinárom.

Merkelová síce dohodu s Britániou privítala, zároveň však priznala, že niektoré kompromisy sa jej neprijímali jednoducho. To platí predovšetkým pokiaľ ide o cieľ „stále tesnejšej únie“, od ktorého sa teraz Londýn odklonil. „Ide o emocionálnu záležitosť. Patrím k tým, ktorí sú za pokračujúcu integráciu,“ dodala.

Členstvo v EÚ je niečo, čo má podľa Merkelovej „veľkú hodnotu“, predovšetkým v časoch turbulencií a neistoty vo svete, cituje ju agentúra DPA. „Želám Davidovi Cameronovi v nadchádzajúcich týždňoch a mesiacoch všetko najlepšie.“

Fico: Dohoda stojí za to, aby sme udržali EÚ pohromade

Európska únia dala Veľkej Británii šancu, aby ostala v Únii, skonštatoval slovenský premiér Robert Fico. Za dohodu s Britániou zahlasovali všetci premiéry a hlavy štátov. Podľa Fica je ale podstatné, že britský premiér sa za dohodu postavil a bude viesť kampaň za zotrvanie Británie v dvadsaťosmičke.

Pokiaľ ide o jednotlivé požiadavky Londýna, podľa Fica sa celý problém zužoval len na problematiku sociálnych dávok. Rokovalo sa podľa neho o podstatne dôležitejších veciach, ako je vzťah členských krajín eurozóny k nečlenským krajinám, o postavení národných parlamentov, ale aj o konkurencies­chopnosti EÚ. V tomto smere boli podľa slovenského šéfa vlády návrhy prijaté s porozumením, pretože môžu viesť k lepšiemu vnútornému životu v EÚ. „Ja sa teším, že v tomto smere dôjde k odbúraniu obrovského množstva zbytočnej legislatívy, ktorá zaťažuje podnikanie,“ skonštatoval Fico.

Posledný balík sa týkal sociálnych dávok, kde chcela Veľká Británia najmä zabrániť zneužívaniu sociálneho systému v Británii, ale súčasne aj dosiahnuť s EÚ určité ústupky. „Treba povedať, a čo považujeme my za najpodstatnejšie, je to, že obdobie, v rámci ktorého bude môcť Veľká Británia tieto opatrenia využívať, bude sedem rokov,“ informoval premiér. „Rovnako platí, pokiaľ ide o rôzne dávky spojené s výkonom práce, že obmedzenie môže trvať len štyri roky. Ďalej platí, a to je veľmi dôležité v oblasti detských prídavkov, prechodné obdobie do roku 2020,“ priblížil obsah dohody Fico. Ako ďalej vysvetlil, deti, ktoré sú dnes na Slovensku, a ktoré poberajú rodinné prídavky z Veľkej Británie, sú chránené do roku 2020. „Potom bude platiť, že každý, kto sa bude rozhodovať pracovať a žiť vo Veľkej Británii, musí rátať s tým, že už budú platiť iné pravidlá, ako to bolo doteraz,“ uviedol s tým, že zároveň neplatí žiadna spätná účinnosť týchto ustanovení.

Premiér Robert Fico na summite v Bruseli.
Premiér Robert Fico na summite v Bruseli. Autor: SITA/AP, Francois Walschaerts

Upozornil ale, že dohoda musí prejsť ešte Európskym parlamentom. „Dohodu čaká veľká zaťažkávacia skúška v Európskom parlamente. Samotný predseda EP Martin Schulz upozornil, že tieto otázky môžu ešte vyvolať diskusiu,“ povedal Fico. „Ale keďže dohoda získala podporu všetkých prítomných premiérov a hláv štátov, myslím si, že sa to odrazí aj na rokovaní parlamentu. Predsa len poslanci EP reprezentujú konkrétne politické sily v jednotlivých krajinách,“ dodal.

Podľa Fica má dohoda medzi EÚ a Veľkou Britániou aj iný rozmer. „Prakticky prvýkrát sme pripustili dvojkoľajnosť vývoja v Európskej únii. Hovoríme veľmi jasne, že jedno tempo vývoja bude v eurozóne, kde sme všetci za väčšiu mieru integrácie, spájania sa, spolupráce. Druhé tempo bude medzi krajinami, ktoré nie sú členmi eurozóny,“ povedal Fico s tým, že téza o ešte bližšej Európskej únii „dostala na frak“. Štáty, ktoré majú trošku iný pohľad na integráciu, si podľa premiéra vymohli svoje postavenie.

„Ak to zoberieme a dáme na váhy, tak si myslím, že táto dohoda stojí za to, aby sme udržali Európsku úniu pohromade. Bolo by veľmi zlé, keby v čase, kedy sú rozdielne názory na migráciu a kedy čelíme bezprecedentnej kríze, vychádzali na povrch nejaké javy potvrdzujúce, že nie sme schopní sa ani udržať pohromade,“ uviedol Fico s tým, že cítil veľký záujem udržať Úniu pohromade a nájsť riešenie.

„Na nedohode nemal nikto záujem. Som rád, že máme celý tento problém za sebou,“ uzavrel Fico po summite. Ten trval o niekoľko hodín dlhšie, ako bolo pôvodne naplánované práve pre vyjednávania súvisiace s dohodou.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#Veľká Británia #summit EÚ #migračná kríza #David Cameron #Brexit
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
34,99
Perla tulip violet

Perla tulip violet

29,99
Srdce gerbera color

Srdce gerbera color

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk