Opatrenie je výsledkom dominového efektu. Rakúsko sa totiž od piatku rozhodlo prudko obmedziť príjem utečencov aj priamych žiadateľov o azyl na svojom území. Rovnako sa začali chovať ďalšie krajiny na takzvanej balkánskej trase.
Podľa odhadov bolo na hranici v oblasti priechodu Idomeni 6 000 ľudí. Dve stovky utečencov sa usadili na železničnej trati – išlo hlavne o Afgancov, ktorí protestovali, že už ich nepustia ďalej.
Ešte pred svitaním na miesto dorazili policajti a autobusy, ktoré nabrali stovky ľudí, s nimi zamierili na juh. Návrat im však skomplikovala cestná blokáda gréckych farmárov, ktorí na vybraných miestach pravidelne prerušujú dopravu v rámci protestov proti dôchodkovej reforme.
Grécko tvrdí, že Macedónsko porušuje dohodu, podľa ktorej majú najmenej do začiatku marca zostať hranice na balkánskej ceste pre utečencov z Afganistanu, Sýrie a Iraku otvorené. Grécko sa obáva, že na jeho území začnú rýchlo pribúdať zablokovaní utečenci.
Od začiatku roka do Macedónska prišlo viac než 83 000 migrantov, len asi 20 z nich však požiadalo v krajine o azyl.
Príliv ľudí plávajúcich z Turecka do Grécka zostáva stále veľký. V skorých ranných hodinách dopravil trajekt do Atén z gréckych ostrovov ďalších 1 250 ľudí. Niektorí z nich majú autobusové lístky do Idomeni, avšak zatiaľ nie je jasné, či dostanú povolenie vydať sa z Atén na sever.
Macedónsko začalo už v novembri na svoje územie púšťať výhradne utečencov, ktorí pochádzajú z krajín sužovaných vojnovými konfliktami – zo Sýrie, Afganistanu a z Iraku. Ostatní, ktorých označuje za ekonomických migrantov, pohraničná polícia do krajiny nevpúšťa.
Macedónske úrady upozornili, že pravidlá obmedzujúce migráciu Afgancov chystajú aj Srbsko, Chorvátsko a Slovinsko, ktoré v posledných dňoch vrátili do Macedónska viac ako 600 Afgancov. Ďalších 1 500 občanov tejto krajiny očakávajú v najbližších dňoch.
Grécke ministerstvo odovzdalo protestnú nótu rakúskemu veľvyslancovi kvôli tomu, že Viedeň v stredu organizuje stretnutia s balkánskymi štátmi ohľadom obmedzovania migračného prúdu. Gréckeho zástupcu však nepozvali. Podľa Atén ide o jednostranný čin, ktorý nie je priateľský voči Grécku. Stretnutie sa má konať len deň pred zasadnutím ministrov vnútra krajín EÚ v Bruseli, ktorí sa migračnou krízou budú tiež zaoberať.