Dvaja českí občania sa nakazili vírusom Zika

V Českej republike zaznamenali prvé dva prípady infekcie vírusom Zika. Potvrdilo to české ministerstvo zdravotníctva.

25.02.2016 10:05, aktualizované: 12:34
debata (2)

Informoval o tom spravodajský server Novinky.cz.

Nakazení sú turisti – muž, ktorý strávil istý čas na Martiniku a žena, ktorá cestovala do Dominikánskej republiky. Ich liečba prebieha ambulantne, uviedol podľa na tlačovej konferencii minister zdravotníctva Svatopluk Němeček.

Okrem ministra vystúpili na tlačovej konferencii aj riaditeľka Nemocnice Na Bulovke Andrea Vrbovská a primárka jej infekčného oddelenia Hana Roháčová. Pacienti sú podľa Roháčovej v dobrom stave. Vírus sa u nich prejavil horúčkou, bolesťou svalov, hlavy a vyrážkami. Žena má 49 rokov, muž 58. Zo svojich dovoleniek sa vrátili v polovici februára. Žena nie je tehotná a nehrozí preto riziko pre plod.

Mužom, ktorí sa vracajú z rizikových oblastí, však lekári neodporúčajú najmenej štyri týždne po návrate nechránený pohlavný styk. V prípade nákazy sa táto lehota predlžuje na šesť mesiacov. Český minister zdravotníctva ľuďom odporučil, aby zvážili, či musia cestovať do rizikových oblastí.

Vírus sa spája s narodením detí s nedostatočne vyvinutým mozgom – s takzvanou mikrocefáliou. Proti vírusu Zika, ktorý prenášajú najmä komáre, zatiaľ neexistuje žiaden liek ani očkovacia látka. Vírus je už rozšírený vo vyše 30 krajinách, prevažne v Južnej a Severnej Amerike. Jediným spôsobom boja proti nákaze je zatiaľ len zníženie populácie komárov.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #Česko #vírus Zika
Flowers