Maroko vezme späť neúspešných žiadateľov o azyl v Nemecku

Nemecko sa s Marokom dohodlo na rýchlejšom odsune odmietnutých žiadateľov o azyl. Táto severoafrická krajina je pripravená opätovne prijať svojich občanov, ktorí neuspeli so žiadosťou o azyl a musia opustiť Nemecko.

29.02.2016 13:12, aktualizované: 18:15
Thomas de Maiziere, Muhammad Hassád Foto: ,
Ministri vnútra Muhammad Hassád a Thomas de Maiziere (vpravo) v marockom meste Rabat.
debata (18)

Oznámil to marocký minister vnútra Muhammad Hassád po stretnutí so svojím nemeckým náprotivkom Thomasom de Maizierom v Rabate. Dohoda sa v prvom rade zameriava na tých Maročanov, ktorí prišli vlani s utečeneckou vlnou do Nemecka a vydávali sa za občanov Sýrie, povedal Hassád.

Podľa de Maiziera sa bude identifikácia uskutočňovať na základe odtlačkov prstov. Marocká strana prisľúbila, že príslušné žiadosti spracuje do 45 dní.

„V krajinách Maghribu sú príslušné databázy iba čiastočne vo vývoji,“ povedal de Maiziere agentúre DPA pred svojou cestou. Dodal, že Nemecko ponúkne severoafrickým krajinám v tejto oblasti pomoc.

V minulom roku prišlo do Nemecka podľa Spolkového úradu pre migráciu a utečencov asi 10 000 Maročanov. Kvóta úspešnosti žiadateľov o azyl z tejto krajiny dosiahla 3,7 percenta.

Vlani však deportovali z Nemecka do Maroka a do ďalších dvoch severoafrických krajín – Alžírska a Tuniska – len 136 osôb. Odsun často zlyhal, pretože krajina pôvodu odmietla vydať potrebné dokumenty, napísal magazín Der Spiegel.

Obaja ministri sa tiež dohodli na skorom uzavretí dlho pripravovanej bezpečnostnej dohody, na ktorej je potrebné dotiahnuť už len technické detaily, uviedol de Maiziere.

Maroko je prvou zastávkou de Maiziereho cesty po krajinách Maghribu. Ďalšími zastávkami budú Alžírsko a Tunisko, informovala tlačová agentúra DPA.

Žiadosti Severoafričanov o azyl sa riešia prioritne po silvestrovskej sérii sexuálnych útokov a krádeží v nemeckom Kolíne nad Rýnom. Mnohí z páchateľov boli Severoafričania a Nemecko v reakcii na to zaviedlo prísnu legislatívu voči žiadateľom o azyl, ktorí prestúpia zákon.

Nemecký parlament nedávno zaradil Tunisko, Alžírsko a Maroko na zoznam tzv. bezpečných krajín – šance utečencov z týchto krajín získať v Nemecku azyl dosahujú iba 0,2 až 3,7 percenta.

18 debata chyba
Viac na túto tému: #Nemecko #Maroko #Afrika #utečenecká kríza #Thomas de Maiziere #Muhammad Hassád
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy