„Kvety pre Merkelovú: Podporme kancelárkinu otvorenú utečeneckú politiku“ znel názov internetovej skupiny, na ktorej výzvu zareagovalo 130 ľudí zaslaním kvetín na adresu spolkovej kancelárky v Berlíne. Informovala o tom agentúra DPA.
Hovorca nemeckej vlády agentúre DPA povedal, že kancelária Angely Merkelovej je síce veľká, no toľko kvetov sa do nej nevošlo. Miesto v nej totiž vraj musí nájsť množstvo dokumentov, ktoré sa okrem iného týkajú práve migračnej krízy. Väčšinu kvetín tak zamestnanci kancelárky rozmiestnili pred jej pracovňou. Na chodbách to voňalo ako v kvetinárstve, uviedla hovorkyňa.
Vzhľadom na to, že kancelárka čelí kvôli svojej politike v migračnej kríze ostrej kritike z mnohých smerov a často dostáva aj výhražné listy, mala zrejme zo zaslaných kvetín radosť, konštatovala agentúra DPA.
Európa musí byť v migračnej kríze jednotná
Merkelová vyzvala v nedeľu svojich partnerov z Európskej únie, aby spoločne hľadali riešenie utečeneckej krízy v Európe, napísala agentúra DPA.
V rozhovore pre televíziu ARD Merkelová povedala, že robí všetko, čo je v jej silách, aby našla riešenie európskej migračnej krízy a usilovala sa odstrániť príčiny migrácie.
Merkelová ďalej uviedla, že nemá nijaký „plán B“ na riešenie krízy na národnej úrovni, ak sa európskym štátom nepodarí dosiahnuť dohodu s Tureckom, na základe ktorej by došlo k spomaleniu prílevu utečencov do Európy.
„Som veľmi optimistická v tom, že európska cesta bude úspešná,“ povedala Merkelová, pričom zdôraznila, že nie je čas rozmýšľať nad alternatívami, ako je zatváranie hraníc jednotlivých členských štátov EÚ. Nemecká kancelárka ďalej uviedla, že jej najvyššími prioritami sú zachovanie európskej jednoty a prejavovanie humánneho postoja k migrantom. Nemcov zároveň vyzvala, aby boli trpezliví.
„Toto je veľmi dôležitá etapa našich dejín,“ povedala Merkelová. Mimoriadny summit lídrov EÚ a Turecka naplánovali na 7. marca. Európska únia od Turecka, ktoré je pre mnohých migrantov poslednou zastávkou pred odchodom do Európy, očakáva, že Ankara prijme opatrenia na spomalenie migračnej vlny.
Európa zápasí s prílevom migrantov, ktorých v roku 2015 prišlo na starý kontinent približne 1,1 milióna. Mnohí z nich sú žiadatelia o azyl, ktorí podľa agentúry DPA utekajú pred vojnou v Sýrii, avšak nájdu sa medzi nimi aj ekonomickí migranti, ktorí si od cesty do Európy sľubujú zvýšenie svojej životnej úrovne.