V prvých voľbách od uzavretia jadrovej dohody so Západom utrpeli jej odporcovia porážku. Vyplýva to z predbežných výsledkov piatkového hlasovania, ktoré v pondelok zverejnili v Teheráne.
Reformisti budú mať v 290-miestnom parlamente 85 poslancov, umiernení konzervatívci 73 a ultrakonzervatívci vystupujúci proti dohode so Západom iba 68. Na tomto pomere síl nič podstatné nezmení ani druhé kolo volieb, v ktorom sa v apríli rozhodne o doteraz nerozdelených mandátoch.
Umiernení kandidáti ovládnu aj Zhromaždenie znalcov. V tomto dôležitom orgáne tvorenom 88 zástupcami duchovenstva získali 59 percent kresiel. Zhromaždenie znalcov, v ktorom mali konzervatívci doteraz väčšinu, určuje základné smerovanie iránskej vnútornej aj zahraničnej politiky a vyberá najvyššieho duchovného vodcu krajiny. Táto právomoc islamských znalcov, volených na osem rokov, sa môže v dohľadnom čase ukázať ako kľúčová pre budúcnosť Iránu. Ajatolláh Alí Chameneí (76) má podlomené zdravie a predvlani sa podrobil operácii rakoviny prostaty.
Voľby boli všeobecne považované za referendum o reformnom kurze prezidenta Ruháního, ktorý vlani súhlasil s výrazným oklieštením iránskeho jadrového programu výmenou za zrušenie sankcií uvalených na Irán Západom. „Nastala chvíľa otvoriť novú kapitolu v hospodárskom rozvoji Iránu založenom na domácich možnostiach a medzinárodných príležitostiach,“ privítal výsledky hlasovania prezident, ktorému na budúci rok vyprší mandát a podľa predpokladov sa bude uchádzať o znovuzvolenie. „Ľudia znova ukázali svoju moc a dali viac dôveryhodnosti a sily svojej zvolenej vláde,“ dodal.
Najpresvedčivejší triumf reformátori zaznamenali v iránskej metropole. Teheránčania do parlamentu zvolili výhradne stúpencov reforiem a do Zhromaždenia znalcov sa z hlavného mesta dostal iba jediný ultrakonzervatívny duchovný. Suverénne najviac hlasov do grémia náboženských znalcov získali dvaja kľúčoví reformisti: spolu s Rúháním aj jeho blízky spojenec, niekdajší prezident ajatolláh Alí Akbar Hášemí Rafsandžání. Tento vodca proreformného tábora, ktorému v posledných prezidentských voľbách ultrakonzervatívci neumožnili kandidovať, svojich politických rivalov vyzval, aby rešpektovali vôľu ľudu. „Nikto sa nemôže vzoprieť vôli ľudu a každý, koho ľud odmietne, by mal odstúpiť,“ vyhlásil. Úspech tábora Rúháního stúpencov je o to pozoruhodnejší, že väčšinu významných osobností z radov reformistov kontrolný úrad islamskej republiky pred voľbami vyradil z kandidačných listín.