Krvavá pestúnka z Moskvy sa mstila za útoky v Sýrii

Žena podozrivá z vraždy dievčatka, o ktoré sa v Moskve starala ako pestúnka, tvrdí, že motívom jej činu bola pomsta za moslimov, ktorých zabili počas náletov ruských lietadiel v Sýrii.

, 03.03.2016 10:54
Gulčehra Bobokulovová, pestúnka Foto: ,
Gulčehra Bobokulovová, ktorú obvinili z vraždy štvorročného dievčatka, kráča na súd Presnenského obvodu v Moskve.
debata (35)

Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na obsah videozáznamov, ktoré na internete zverejnili viacerí ruskí blogeri.

Vo zverejnených videozáznamoch 38-ročná Gulčehra Bobokulovová, ktorá pochádza z prevažne moslimského Uzbekistanu, vyhlásila, že sa „pomstila tým, ktorí preliali krv. Putin prelial krv, lietadlá zhadzovali bomby. Prečo moslimov zabíjajú? Aj oni chcú žiť“.

Vo videozázname spred súdnej siene Bobokulovová tvrdila, že chcela odcestovať do Sýrie, ale nemala na to dostatok peňazí. Či by sa pripojila k bojovníkom hnutia Islamský štát, nevie.

Ruský Vyšetrovací výbor k týmto tvrdeniam zatiaľ neposkytol žiadny komentár. Nemajú podozrenie, že by vražda dievčatka mohla súvisieť s terorizmom. Pripustili však, že Bobokulovová mohla mať komplica.

Agentúra Reuters poznamenala, že nie je jasné, kde sa záznam nakrútil, ale Bobokulovová mala rovnaké oblečenie ako v stredu, keď predstúpila pred súd Presnenského obvodu v Moskve. Súd poslal obvinenú na dva mesiace do vyšetrovacej väzby.

Brutálna vražda dievčatka bola pre Rusko šokom a viaceré svetové médiá ju za tento čin nazvali „bloody nanny“, čiže krvavá pestúnka. Väčšina ľudí mala informácie najskôr z internetu a lokálnych elektronických médií, pretože federálne televízne kanály informovali o tragédii až v stredu. Uviedli, že páchateľku zadržali, a pripustili, že je zrejme duševne chorá. Nezverejnili však žiadne podrobnosti o trestnom čine a ani o tom, že podozrivá pred svojím zatknutím chodila s odťatou hlavou dievčatka v rukách okolo stanice metra.

K nezverejneniu informácií o tomto trestnom čine sa vyjadril aj hovorca Kremľa Dmitrij Peskov, ktorý uviedol, že sa tak nestalo na príkaz Kremľa. Spresnil, že rozhodnutie neinformovať o tejto tragédii prijali samotné televízne stanice. „Mne sa zdá, že s takým rozhodnutím možno len súhlasiť, pretože to bolo príliš monštruózne na odvysielanie v televízii,“ vyhlásil Peskov.

Žena bola oblečená v hidžábe a v rukách mala odrezanú hlavu dieťaťa. Ruská polícia informovala, že pestúnka v blízkosti stanice metra Okťabrskoje Pole vykrikovala „Alláhu akbar“ (Boh je najväčší). Dokonca aj v stredu pred príchodom do súdnej siene vyhlásila, že spáchať vraždu jej „prikázal Alah“.

K trestnému činu vraždy štvorročného dievčatka došlo uplynulý pondelok vo štvrti na severozápade Moskvy. Vyšetrovaním sa zistilo, že pestúnka ráno počkala, kým rodičia dievčatka odídu s jeho starším súrodencom z bytu. Z neznámych dôvodov potom dievčatko zavraždila, sťala mu hlavu, byt podpálila a z miesta činu ušla. Bezhlavé telo dievčatka našli hasiči privolaní k likvidácii požiaru v byte.

V rodine, kde došlo k vražde, pracovala Gulčehra Bobokulovová ako pestúnka tri roky. Starala sa o dve deti a rodičia nemali k jej práci žiadne výhrady ani si u nej nevšimli nič podozrivé. V januári odcestovala na dovolenku do rodného Uzbekistanu, kde žijú jej tri deti.

Priateľka podozrivej, Aziza Gadojevová, v rozhovore pre agentúru RIA Novosti uviedla, že Bobokulovová sa z času na čas správala veľmi agresívne. Gadojevová tiež tvrdí, že jej priateľka bola pod silným vplyvom svojho druha, pôvodom z Tadžikistanu, s ktorým v Moskve žila. Práve v Moskve začala nosiť hidžáb.

Rusko začalo letecké údery na ciele v Sýrii 30. septembra 2015. Od začiatku tvrdí, že sa zameriava na likvidáciu islamistov. Kritici však Rusko obviňujú, že mu ide najmä o podporu sýrskeho prezidenta Bašára Asada, a preto útočí aj na umiernených povstalcov, z ktorých časť má podporu Západu.

Mesiac po začiatku ruských náletov explodovalo počas letu nad Egyptom ruské civilné lietadlo s 224 osobami na palube. Haváriu nikto z nich neprežil. K útoku sa prihlásila extrémistická organizácia Islamský štát s tým, že ide o odvetu za vzdušné údery Ruska v Sýrii.

35 debata chyba
Viac na túto tému: #Moskva #Rusko #Sýria #moslimovia #pestúnka #Uzbekistan #Bašár al-Asad #IS #ruské nálety
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy