AI: Rusko a Sýria útočili na nemocnice v Aleppe

Ľudskoprávna organizácia Amnesty International (AI) má dôkazy o tom, že ruské a sýrske vládne sily systematicky útočili na nemocnice v provincii Aleppo.

03.03.2016 14:19
Aleppo, Sýria, nemocnica Foto:
Zvyšky zničenej nemocnice v sýrskej oblasti Aleppo.
debata (98)

AI toto konanie označila za súčasť ich vojenskej stratégie a upozornila, že sa to môže posudzovať ako vojnový zločin.

Vo svojej zverejnenej správe AI uvádza, že má dôkazy o najmenej šiestich zámerných útokoch na nemocnice v provincii Aleppo, ku ktorým došlo počas uplynulých 12 týždňov. Organizácia s odvolaním sa na svedkov dodala, že v blízkosti zasiahnutých nemocníc neboli žiadne vojenské objekty ani vojenský personál.

Pri týchto útokoch prišli podľa správy o život najmenej traja civilisti vrátane jedného zdravotníka. Zranilo sa ďalších 44 ľudí.

Do začiatku čiastočného prímeria, ktoré v Sýrii platí od 27. februára, bola provincia Aleppo dejiskom prudkých bojov. Cieľom sýrskej armády, ktorú podporuje ruské letectvo, bolo zničiť zásobovacie trasy protivládnych povstalcov zo susedného Turecka a opätovne dobyť povstalcami obsadené lokality. Práve vďaka ruským náletom sa operácia sýrskej armády pomerne zdarila. Za následok však mala okrem obetí na životoch aj ďalší exodus civilného obyvateľstva.

Práve táto operácia spôsobila prerušenie mierových rokovaní, ktoré sa pod dohľadom OSN začali vo februári v Ženeve. Rokovania by sa mali obnoviť na budúci týždeň.

AI v správe tvrdí, že útoky na zdravotnícke zariadenia mali pripraviť pôdu pre pozemnú operáciu sýrskej armády pri jej postupe v provincii Aleppo.

V súvislosti s útokmi na nemocnice nielen v Sýrii, ale aj v Jemene a ďalších oblastiach bojov začalo päť nestálych členov Bezpečnostnej rady OSN pripravovať rezolúciu, ktorá požaduje zákaz útokov na nemocnice a zdravotnícke zariadenia.

Egypt, Japonsko, Španielsko, Nový Zéland a Uruguaj chcú v rezolúcii upozorniť, že útoky tohto druhu porušujú medzinárodné právo a ich páchatelia sa budú zodpovedať pred súdom.

Podľa AI je smrť civilistov „hanebné zlyhanie“ Moskvy

Výkonný riaditeľ humanitárnej organizácie Lekári bez hraníc (MSF) Jason Cone pre francúzske médiá uviedol, že vlani sa 63 sýrskych nemocníc a kliník, ktoré podporuje MSF, stalo terčom útokov až 94-krát. Cone v tejto súvislosti upozornil na „zarážajúcu nečinnosť“ komisie, ktorá sídli v Ženeve a ktorej úlohou je zhromažďovať a zverejňovať informácie o takýchto prípadoch.

Cone uviedol, že plne podporuje iniciatívu pätice nestálych členov BR OSN, i keď uznal, že nebude mať právne záväzný charakter, „odsúdi (však) tieto útoky a zabráni tomu, aby sa vnímali ako niečo normálne a v konflikte prijateľné“.

Rusko nie je prvýkrát terčom kritiky zo strany AI, ktorá ho už v decembri 2015 obvinila, že pri náletoch ruských lietadiel v Sýrii zahynuli stovky sýrskych civilistov. AI kritizovala aj „hanebné zlyhanie“ Moskvy, ktorá neprebrala zodpovednosť za smrť civilistov.

V správe o úmrtí civilistov AI uviedla, že Rusko zrejme pri útokoch na ciele v obytných oblastiach, vrátane nemocníc, zrejme používalo medzinárodne zakázanú kazetovú muníciu a neriadené bomby.

98 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #Sýria #Amnesty International #Aleppo