Francúzskeho kardinála podozrievajú, že kryl pedofilného kňaza

Jeden z najvplyvnejších kardinálov katolíckej cirkvi, arcibiskup z francúzskeho Lyonu Philippe Barbarin, čelí podozreniu, že kryl kňaza svojej arcidiecézy, ktorý sa dopustil sexuálneho zneužívania detí.

05.03.2016 19:33
Philippe Barbarin, arcibiskup Foto: ,
Arcibiskup z francúzskeho Lyonu Philippe Barbarin.
debata (3)

Informovali o tom francúzske médiá, podľa ktorých ide o prípady z rokov 1986 – 1991. Podnet na trestné stíhanie podali začiatkom tohto roku štyria muži, ktorí sa ako deti počas pobytu v skautskom tábore opakovane stali obeťami sexuálneho zneužívania zo strany kňaza.

Kňaz, ktorý má medzičasom už 70 rokov, sa počas vyšetrovania k obťažovaniu detí pomerne rýchlo priznal. Ukázalo sa však, že svojho času o kauze vedelo aj arcibiskupstvo v Lyone, no nepodniklo žiadne opatrenia, aby situáciu riešilo.

Kardinál Barbarin uviedol, že v roku 2007 po sérii sťažností viacerých farníkov mal „úprimný rozhovor“ s týmto kňazom, ktorého vtedy ešte len podozrievali z pedofílie.

„Vtedy ma ubezpečil, že žiadne odsúdeniahodné činy nespáchal. Ja som mu veril,“ vysvetlil kardinál. Kauzu tým považoval za vyriešenú a na políciu sa už neobrátil.

Prípad komentovala aj francúzska biskupská konferencia, ktorá vyjadrila účasť obetiam sexuálneho obťažovania a ubezpečila ich o svojom nemennom postoji k nutnosti odsúdiť a trestať pedofíliu. Konferencia zopakovala ochotu plne spolupracovať s justíciou a ubezpečila kardinála Barbarina o svojej „podpore a modlitbách“.

Časť verejnosti žiada Barbarina, aby sa vzdal úradu. „Bolo by to pre dobro cirkvi, keby sa stiahol – aspoň na ten čas, kým súdy nespravia svoju prácu,“ uviedol podpredseda Únie demokratov a nezávislých (UDI) Yves Jégo pre server iTélé.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #Francúzsko #cirkev #arcibiskup #pedofília #Philippe Barbarin