Migračný krízový stav v Maďarsku je len preventívny

Vyhlásenie migračného krízového stavu, o ktorom tento týždeň rozhodla maďarská vláda, bolo preventívnym opatrením. Povedal to podpredseda maďarského parlamentného výboru pre národnú bezpečnosť Szilárd Németh z vládnucej strany Fidesz.

10.03.2016 13:58
debata (7)

„Vláda tak rozhodla, lebo nie je možné vedieť, kade si bude hľadať cestu do Európy masa migrantov, ktorá sa nazhromaždila na (už uzatvorenej) západobalkánskej trase. Nie je možné predpovedať ani reakciu na rozhodnutie Európskej únie, napríklad či migranti nezaútočia na hranice,“ povedal Németh.

Podľa jeho slov sa čoraz viac migrantov snaží prekonať zábrany na južných hraniciach, prípadne sa pokúšajú dostať do Maďarska vlakom. „Mnohých z nich zadržia až vo vnútrozemí,“ dodal Németh.

Maďarský minister vnútra Sándor Pintér vyhlásil v stredu pre celé územie Maďarska migračný krízový stav, v rámci ktorého majú na hranice vyslať viac policajtov a vojakov. Armáda do akcie nasadí 1 500 vojakov, polícia hliadky posilní väčším množstvom policajtov z jednotiek prihraničných žúp.

Opozícia považuje toto rozhodnutie vlády, ktoré by malo byť v platnosti až do 9. septembra, za neodôvodnené. Organizácia na ochranu ľudských práv Maďarský helsinský výbor priamo vyzvala kabinet, aby krízový stav neodkladne zrušil, pretože nie sú splnené podmienky na jeho vyhlásenie.

Minister vnútra Pintér v tejto súvislosti zdôraznil, že mimoriadne opatrenia na svojich hraniciach tento týždeň zaviedli Slovinsko, Chorvátsko i Srbsko.

„Tieto krajiny budú púšťať cudzincov iba s platnými cestovnými dokladmi v zmysle schengenských očakávaní,“ dodal s tým, že zatiaľ nie je známe, ako zareagujú utečenci a ilegálni migranti, ktorí zostali v uvedených krajinách.

Pintér podotkol, že migranti smerom od Rumunska zatiaľ neprichádzajú, a preto tam hraničné zábrany nestavajú, no treba rátať aj s takouto možnosťou.

7 debata chyba
Viac na túto tému: #EÚ #Maďarsko #hranice #utečenecká kríza #Sándor Pintér